+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

2011 Yılında Bulunan İlk Karakovan Balı

2011 Yılında Bulunan İlk Karakovan Balı

Sevgili Ziyaretçilerimiz zaman dağlarda dolaşarak arı oğulları bulmaktayız. Bununla ilgili olarak daha önceki senelerde bulduğumuz arı oğullarımızı ve arılarımızdan almış olduğumuz balımızı siz değerli müşterilerimize ulaştırmaya çalıştırdıklarımız olmuştur. Bu şekilde dağdu bulduğumuz arıdan alınan karakovan balı çok az olmaktadır ve fazla kişilere yollayamıyoruz. İlk etapda bu şekilde dağda bulduğumuz arıları arısı için almaktayız. Çünkü öyle dağda kalan arı oğulu zamanla ölme ihtimalı olduğu için biz o arıyı alıp arılığımıza getirip yaşamasını sağlamaktayız. Bazen bu şekilde bulduğumuz arılardan da güzel ballar almaktayız. Bu arıyı bulabilmemiz için yaklaşık olarak etrafta hiç bir arılık sahibi olmayacak ve nerden baksanız 10 km gibi yerleşim yerlerinden uzak yerlerde bulunmaktadır. O yüzden böyle bir balı kahvaltıda yemektense ilaç amaçlı kullanılmalıdır. Çünkü tamamen arının kendi imkan ve şartlarında üretildiğinden böyle bir bal değer biçmek arı gibi çalışkan bir mühendise hakaret olacaktır. İşte bu yıl ilk bulmuş olduğumuz arıdan sizler paylaşmak istediğimiz resimler ve videoları aşağıda izleyebilirsiniz.

SON ZAMANLARDA ŞÖYLE BİR YANLIŞ KANI VARDIR LÜTFEN BUNU DİKKATE ALIN!

Karakovan süzme balı üzerinde konuşmak istiyorum. Bazı kavanozlar üzerinde karakovan ballarından itina ile süzülmüştür ibaresi yine tüketici aldatma yöntemlerinden birisidir. Karakovandan alınan bal peteklerinin süzme bal üretmek için, bal süzme makinesinden geçirilmesi teknik olarak mümkün değildir. Karakovan peteklerinden süzme bal üretmenin yegane yöntemi balı ısıtıp presleyerek süzme bal haline getirmektir. Bilindiği gibi belli bir dereceden yüksek ısıya maruz kalan bal bir çok olumlu özelliğini yitirir. Hatta HMF değerinin aşırı artmasıyla sağlığı tehdit eden bir ürün olur. Ayrıca bu presleme esnasında balın içeriğinde olmayan, balmumu vs birçok madde de bala karışır. Zaten karakovanda üretilen ballar bu şekilde ticarete konu olacak miktarda üretilemezler. Eğer size karakovan balı diye süzme bal gönderildi ise lütfen o balı yemeyin o bal sahte bir baldır. Lütfen bilinçli tüketici olalım karakovan balı petek halinde üzetilir süzmesi yapılacak kadar fazla bir bal çıkmamaktadır. Bu imkansızdır…

[nggallery id=47]

Bir önceki yazımız olan İçmesuyu Mahallesi başlıklı makalemizde arıcılık için köyler, Dikmenin köyleri ve İçmesuyu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN