+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Ana Arı Verme Yöntemi

Ana Arı Verme Yöntemi

Ana Arı Verme Yöntemleri

Sizlere ana arı verme yöntemleri ile ilgili konuyu anlatmaya çalışacağız. Öncelik olarak ana arı vereceğimiz kolonide ana arı var mı yok mu diye bakmamız gerekir. Eğer kontrol yapıldıktan sonra ana arı yoksa petek gözlerine bakılarak günlük yumurta olup olmadığına bakılarak ana arı kontrolü yapılmış olur. Eğer günlük yumurta yoksa bilin ki ana arı da yoktur.

Ana arı vereceğiniz kovan ortalama 3-4-5 çerçeveli olması önerilir. Çünkü çerçeve sayısı yani arılı çerçeve sayısı ne kadar düşük olursa ana arı kabulü o kadar yüksek olacaktır. Çünkü güçlü arı kovanlarında ana arı kokusu birden gitmediği için ana arıyı kolay kolay kabul etmiyorlar. Zayıf arı kovanların her zaman ana arı kabulü daha kolay olur.

ana arı verme yöntemleri 5Bölme yaptığımız kovan 2-3 gün ana arısız olarak kalabilir ve ana arı olmadığını hissettiği zaman yeni vereceğimiz ana arıyı daha kabul edecektir. Yada ana arısını değiştireceğiniz kovanın ana arısını 2 gün önceden ya öldürün yada o kovandan ana arıyı alın ki yeni vereceğiniz ana arıyı kabul etmeleri kolay olsun. Arı kovanı, kovan içinde ana arının yokluğunu hissettiği zaman yeni anayı hemen kabul eder. Kovan içerisinde ana arının yokluğunu hissetmesi 1 gün ila 3 gün arasında değişebilir.

Yeni satın aldığımız ana arıyı, ana arıyı vereceğimiz kovandaki iki çerçevenin arasına aldığımız şekilde koyarız. Kek kısmını falan açmayınız. 1 gün sonra ana arı kafesinin kek kısmında bulunan yerini açacağız arılar keki yiyerek içerideki ana arıyı kendileri çıkaracaktır. Siz asla ana arıyı olduğu şekilde kafeste çıkarmaya çalışmayın. Aynı zaman ana arı kafesi ile gelen ana arının yanında işçi arılar olur onları öldürmenize veya dışarıya falan atmanıza gerek yoktur diğer kovandaki arılar onları memnuniyetle kabul edeceklerdir. 1 gün sonra kek kısmını açıp bıraktıktan sonra kovanı sürekli açıp durmayacağız ve 3-4 gün sonra gelip kovana bakabiliriz ve muhtemelen ana arı çerçeveler üzerinden dolaşıyor olacaktır.

Ana arıyı kovan kabul ettirirken asla şerbet yani şurup vermeyin ama kek verebilirsiniz. Şurup vermeniz işçi arıların özgüvenini artırarak ana arıyı öldürmelerine sebep olur. Ana arıyı kabul ettirdikten sonra şurup verebilirsiniz. Yine ana arı verme yöntemleri hakkında sorularınız olursa lütfen yorumlar kısmında sorunuz.

Bir önceki yazımız olan 15 Bin TL'ye Peri Balı başlıklı makalemizde 15, artvin sarıçayır yaylası ve Bin hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN