+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Ana Arının Verilmesi

Ana Arının Verilmesi

Yetim Kovana Ana Verilmesi

  Yetim kovana doğrudan doğruya bir ana salıverirsek işçi arıların derhal bu anayı topluca hücum ederek ölüdürürler.

   Bu sebepten dolayı yetim kovanlara ana vermek, alıştırmak için özel ana arı kafesleri varsa da ana kafesi ile yetim kovana ana vermek kovanının bir kaç defa açılmasını icap ettirmekte olup hem zor ve teferrüatlı hem de masraflı ve hemde arandığında kolaylıkla bulunmayan bir alettir.

Şu şekilde ana verme çeşitleri bulunur:

 

Kibrit Kutusu İle Ana Vermek       

   Bu usulde ana vermek pek kolay ve emindir. Şu şekilde yapabiliriz. Boş bir kibrit kutusu alınarak, bunun renkli yazıl tarafı çakı ile delinir. Çakının ucunu batırarak 1 cm kadar 2-3 yerden kesmek ve çakıyı çıkarırken iki yana hafifçe yatırmak suretiyle 1 cm boy ve 1 mm eninde 3-4 delik açılmış olur.

  İşte bu kibrit kutusunun içine konulan ana arı, yetim kovanının orta kısımlarındaki çerçevelerden birinin ortasına yakın bir yere petek kibrit kutusu kadar kesilip çıkarılarak oraya yerleştirilir. Arılar kibrit kusundaki deliği 1-3 günde genişleterek ana arıyı çıkarır ve kabul eder.

                                                                                                                                             

  Kibrit kutusunun içine ana ile beraber 2-3 arı ve kutu kenarı veya çakı ile açılan yere 1 parça bal sürmek yerinde olur. Kibrit kusunun üst yüzünü iğne veya çivi ile 10-15 yerinden delmek ve sürgülü kutunun dışa gelen 1 yan duvarına 1 zımba deliği kadar açarak, buraya ballı petekle vaya lokumla kapttıktan sonra da kutunun delikli kısmı , arıların yoğun olduğu 2 çerçeve arasına konulur.

Bir önceki yazımız olan Balın Sızdırılması başlıklı makalemizde arıcılık, Bal ve bal makinesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. ahmet özel dedi ki:

  sayın site yetkilisi benim 5 kovan arım var koloni sayımı artırmak amacı ile ana satın almak istiyorum kovanımı bölerek nasıl bölünmüş kovana ana verebilirim.
  sizin sitede okuduğum yöntem anası ihtiyarlamış veya yetim kalmış koloniler için yöntemler yazılı ben ise koloni sayımı artırmak amacı ile ana konandan bölerek ana vermek istiyorum yöntemleri nelerdir.

 2. hamido dedi ki:

  10 cıtalık kovanımı 3 kovana bölmek istiyorum ikisine satın aldığım anayı verecğim biride kendi eski anası olacak nasıl yapmalıyım

 3. Mehmet Dur dedi ki:

  Selamün aleyküm sayın ahmet bey sorunuzun cevabı: 6- Arılara Suni Oğul Verdirme:
  1-Arılar, haziran sonunda 3 veya 4 katta bal var ise o ballar aşağıda anlatıldığı gibi alınır sonra arılar ikiye bölünür. Bu bölmeyi yapmak için önceden boş ve temiz bir kovan alt ve üst tahtaları olacak şekilde hazırlanır.
  2- Bölünecek kovanın yanına konulur. Arılı kovanda örneğin 20 çıta varsa en az 9-10 çıta arının durumuna göre sıra ile alınır boş kovana konulur. Burada dikkat edilecek husus her iki kovanda günlük veya3-4-5-6-7-8 güne kadar olan ana arı yavrulu çıtaların bulunmasına dikkat etmek gerekir.
  3- Her iki kovanın arının önceki yerine uzaklığı 25-30 cm olacak şekilde önceki yerinden ayrılarak konulur. Bu şekilde bir arı ikiye bölünmüş olur. Bölünen arılardan birisinde ana vardır diğerinde yoktur. Ana olamayan kovanın arıları 2-3 gün sonra yetim kaldığının farkına varır. Ve Günlük veya 2-3-4-7 günlük yumurtalı çıtalardan birinde bulunan yavruyu işciler özel olarak beslerler ve onu ana arı yaparlar. Bu şekilde takriben 30 gün sonra o kovanda da yeni ana göreve başlamış olurlar.
  4- Bölmeden yaklaşık 30-40 gün sonra yapılan kontrollerde her iki kovanda da yavrulu çıtaları görmemiz lazım yoksa o kovanda ana arı ürememiş demektir.
  Not: Hangi kovanın yetim kaldığını öğrenmek için bölmeden takriben 7-8-10 gün sonra kontrol ettiğinizde orta taraftaki çıtalardan biri çıkartılır ve yeni ana arı memesi görülürse o arı anasız ve yetimdir demektir. O ana memelerinin içerisinde yavru olup olmadığına dikkat etmek gerekir.
  Böyle durumda hazır ana alınarak yetim kovana da verilebilir. Bu şekilde de bölme yapılmış olur.

 4. BASRİ AKIN dedi ki:

  arıcılık ile her türlü bilgiye ihtiyacım var

BİR YORUM YAZIN