+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arı Ailelerinin Birleştirilmesi

Arı Ailelerinin Birleştirilmesi

Ne maksatla Yapılır?

   Bu işi iki amaç için yapılır. Ya iki zayfı arı ailesinini birleştirerek kuvvetlendirilir yahutta ilkbaharda elde yedek ana arı bulunmadığı için yetim kovanlar diğer analı bir kovanla birleştirilir.

 

Hangi Usullerle Arılar En İyi Birleştirilir?

    Arı ailelerini birleştirmek için bir çok usuller var isede, biz burada en kolay ve en iyi netice veren iki üç usulden bahsedeceğiz.

Bunlardan birisi Un ile birleştirme, İkincisi Esans yani koku ile veya gazete ile birleştirmedir.

 

Her İki Usulde De Yapılacak İlk İş Nedir?

a)    Birleştirilecek kovanı evvela, günde yarımşar metre, diğer birleştirilecek kovanının yanına getirilir. Bir kaç gün iki kovan yan yana işlemelidir.

b)    Birleştirme ameliyesinden bir gün veya bir kaç saat evvel her iki kovan açılarak ana arıları muayene edilir. Hangi kovanının ana arısı daha genç ve bol yumurtlayıcı ise o kovanının ana bırakılır. Zayıf ve ihtiyar olan ana ise kovandan çıkarılır.

       

       Çıkarılan bu ana arıda şayet genç ve iyi vasıflı ise onuda zayi etmeyerek bir parça arı ile küçük rüşet bir kovanda saklamalıdır. Zira, ilkbaharda genç ve mükkah bir ana arı çok kıymetlidir.

         Anna arının birisini çıkarmadan da kovan birleştirilebilir. Birleştirildikten onra ana arının birini ya işçi arılar öldürür, yada iki ana arı kavga edere birsi diğerini öldürür.

           Kavga yapan analardan biri ölür biri galip çıkar. Hiçbir surette ikiside ölmez. Ve galip çıkan ana da kavgada sakatlanmaz.

Bir önceki yazımız olan Balın Olgunlaştığı Nasıl Anlaşılır başlıklı makalemizde arı, arıcılık ve Bal hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. semih dedi ki:

    merhaba,
    bilgiler için teşekkürler

BİR YORUM YAZIN