+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arı Ailesi

Arı Ailesi

arı ailesiBir arı kolonisini var eden bir arada tutan arı ailesi bulunmaktadır. Arılar sosyal böcekler sınıfına girmektedirler. Bu şekilde sosyal olmaları hep birlikte insanları oluşturduğu kovanlara veya kendi başlarına dağlara giderek bir ağaça veya kaya kovuğuna yerleşerek yaşamları sürdürürler.

Bu şekilde bir sığınak bulmaları durumda o kovan içerisinde herkesin bir bölümü ve işi vardır. Hiç kimse kimsenin işine karışmaz ve belirli bir intizam çerçevesinde devam eder. Aile bireyleri birbiri arasında yardımlaşarak ve birbiri görevlerini aksatmadan yerine getirirler ama bazıların görevlerini bir başka arı yerine getiremez. Bunlar;

Ana arı, arı aiesinin en başıdır. Koloniyi bunun etrafında döner ve bir kovanda ana arı ne kadar genç ve sağlıklı ise o arı aileside o kadar verimli olmaktadır.

Erkek arı, belirli dönemlerde doğar ve sadece görevleri yeni doğan ana arı ile çiftleşme işini yapmaktır. Bunlarla ilgili olarak ilerleyen yazılarımızda daha ayrıtılı bilgi vereceğiz.

İşçi arı, bir kolonide yapıması gereken bütün işleri bu arılar yapar. Bal toplamadan tutun, polen toplama ve su taşıma gibi bütün görevleri bunlar üstlenmiştir.

Arıcılık yapmak isteyen birisi arı koloniside bulunan bireyleri iyi tanımalıdır. Bu arılarda, 1 çift anten, 1 çift bileşik ve 3 adet nokta (sade) göz, göğüste; 2 çift kanat ve 3 çift bacak her üç bireyde de bulunan ortak organlardır. Arıcılık yapmak isteyen veya yapan bir kişi her şeyden önce arı ailesini oluşturan bu bireyleri ve görevlerini eksiksiz bilmek zorundadır.

Bir önceki yazımız olan Arı Otunun Kullanım Alanları başlıklı makalemizde Arı Otunun Kullanım Alanları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN