+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arı Aktarmanın Yapılması

Arı Aktarmanın Yapılması

İlkel Sepet veya Tahta Kovanlardan Fenni kovana Aktarma Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

Aktarmanın en iyi, en kolay zamanı nisan ayı, kirazların çiçek açtığı devredir. Ldeneyimli usta arıcılar aktarmayı her mevsim ve zamanda yaabilirler.

  Aktarmada esas, ilkel kovanda bulunan bütün arıları, yavrulu ve ballı, polenli bütün petekleri, arı zayiatına meydan vermeden çerçeveli kovana nakletmektir.

Aktarma işi arıyı tanımayanların zannetiği kadar güç bir iş değildir. Tarım Bakanlığının veya diğer bazı arıcılık kuruluşlarınca açlan arıcılık kurslarında, ameli olarak aktarmanın nasıl yapıldığının gösterildiğini nazara alarak, burada sizlere bir fikir vermiş olmak amacıyla, aktarmanın en kolay ve en basit şekilde şu şekilde yapılır:

1-      Önce arıcı körüğünü iyice yakarak hazırlayınız. Maskenizi eldiveninizi takınız. İşe başladıktan sonra, çoğu zaman maske ve eldivene gerek olmadığını göreceksiniz.

2-      Aktarılacak ilkel kovanı, yerinden kaldırarak 5-10 metre uzakta, rahatca çalışabileceğimiz bir yere götürünüz. İlkel kovanının yerine boş fenni kovanınızı yerleştiriniz Elinizde kabarmış petekli biraz ballı ve hatta mümkünse yavrulu bir çerçeve varsa, bu boş kovanın içine koyunuz. Yoksa yapay petek takılmış birkaç çerçeve koyabilirisniz.

3-      İlkel kovanı sağlamca bir yere veya masa gibi bir yere koyarak uçma deliğininden hafif dalgalar halinde körükle duman veriniz.

4-      Kovanını arka kapağını açarak bakınız. Kovanın arka kısmında genelde arı yoktur. Boşluk vardır veya yalnız boş petekler vardır. Buradan biraz duman vermek suretiyle arka kısımda bulunan petekleri çıkarabildiğiniz ve ulaşabildiğiniz kadar çıkarıp alınız.

5-      Kovanının arkasında boşluk yaratamamışsanız eğer kovanının arkasına bir külek, sepet teneke yaparak kovanı, arkadaki boşluk yukarı gelecek şekilde 45-50 derecelik bir meyille arkayı kaldırarak, ön taraftan duman vermeye başlayınız. Bir taraftan da elinize 2 çubuk, çıta alarak aşağıdan yukarıya doğru kovanı dıştan ve aşağıdan yukarıya doğru tırtıklayınız. 10-15 dakika sonrka kovanının içindeki arıların %90 dan fazlası, kovanın arka kısmına bir oğul arı gibi toplanacaktır.

6-      Burada toplanan arıyı, fenni kovanının içene vaya önüne sereceğimiz bir çarşaf üzerine dökünüz. Sonra ilkel kovanı eski yerine getirerek, gerekirse bir defa daha aynı işi yapıp kalan arıyıda arkaya toplayıp dökünüz. Gerekmezse kovanı önden açarak veya keserek, yararak kovanda mevcut bütün petekleri çıkararak üzerlerindeki arıları silkip kapalı bir yere alınız.

7-      Boş fenni kovanın içene veya önüne silktiğimiz arılar kovana girecek ve mevcut çerçeveler ile, kovan iç cidarına saracaktır. Bunun üzerine kovan kapağını ters olarak kapatınız veya bir bez, çuvalla örtünüz.

8-      İçeriye alınan petekleri orada fenni kovanının çerçevelire yerleştiriniz. Öyleki peteklerin eski kovanındaki gibi, üst kısmı çerçeve üst çatısı tarafına gelmelidtir. Çerçeve, peteğin üstüne konulupta alttaki petekler çerçeveye göre kesilip, biçilirse daha kolay ve rahat yerleşir. Peteklerin çerçeveden düşmemesi çin sağlmam bir pamuk ipliği ile enine boyuna güzelce bağlayın veya ipin bir ucunu çerçevenin bir kulağına bağlayarak sarınız. Bu çerçeveleri kovan içine güzel bir şekilde yerleştirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN