+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arı Aktarma Sonrası Bakım

Arı Aktarma Sonrası Bakım

Aktarma İşinden Sonraki Bakım Nasıl Yapılır Ve Günün Hangi Saatinden Uygulanır?

    Boş kovana yerleştirilen çerçeveleri, belli aralık ve açıklıkla koymalısınız  ki arılar araya petek indirip kovan için düzeni bozulmasın.

  Aktarma yapılmış kovanının uçma deliği biraz daraltılır ve ballar bulaşık çerçeveler ne varsa kaldırılır. Ufak tefek ballık petekler yenilmeyecek gibi sie, kovanın östü tahtası üzerine gece bırakılarak arıların temizlenmesini sağlarız. O mevsimdeki peteklerde hiç bal yoksa o gece arılara şurup vermelidir ki, petekleri çerçeveye kolayca ve kısa zamanda kaynatsınlar.

 

      Arılar en geç 2-4 gün içinde petekleri çerçevelere yapıştırarak ve sarılı iplikleri kendileri keserek dışarıya atmaya başlayacaklardır. Arıları bu güç uğraşıdan kurtarmak için arıcı, kovanı açarak çerçevelir hiç çıkarmadan, çerçeve üts çıtası üzerinden jiletle ipleri keserek, bir ucundan tutup çekmek suretiyle temizleyebilir. Çerçeveleri çıkarmak gerekirse daima dik tutmalıdır ki, petekler çerçeveden düşmesin. Bu gibi telsiz çerçevelerin bal süzme makinesinde süzülmesi peteklerin kırılmasına neden olur.

 

     Arılar mevcutlarından ve yavrularından fazla birşey kaybetmeyedikleri için bu aile kısa zamanda kuvvetlenir. Yanlardaki yapay petekleri de baratırlar, yavrularlar. Eski kovanın peteklerindeki erkek yavrulu gözlü petekler takılmamalıdır.

Aktarma için en uygun mevsim ilkbaharda yavrulamanın geniş alanalra yayılmadan ve kovanda bal depo etmeye başlamadan yapılması ne kadar kolay ise, arıların dış işlerde çalıştırkları rüzgarsız, sakin, ılıman bir havada, tarlacı arıların dışarda en çok bulunduğu saaatler olan 10-12 arası yapıması da o kadar uygundur.

   İlk veya ikinci oğulu vermiş olan kovanların aktarılması da çok kolaydır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN