+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arı Birleştirme

Arı Birleştirme

ari-birlestirArıları Un İle Birleştirmek

          Birleştirilecek her iki kovana uçma deliğinden bol duman verilir. Her iki kovan açılır, anası olan kovanın arılı çerçeveleri birer birer ele alınarak el ile serpmek suretiyle güzelce unlanır. Çerçeveler aralıklı olarak aynı kovana bırakılır. Diğer kovanın arılı çerçeveleride birer birer alınarak iyice unlarır. Ve unlanan çerçeve, ilk defa unlaınmış çerçevelerin arasına konulur. Kovan kapatılır.

        Ertesi gün veya bir kaç saat sonra dip tahtası temizlenir. Bu iş şöylece yapılabilir. Birleştirilecek, 2 kovanda yerinden kaldırılarak, yerlerinin arasına boş bir kovan bırakılır. Diğer kovanların, bir defa birinden bir çerçeve alıp unlanır, boş kovana konur. Ve böylece sıra ile bir ondan bir ondan alınarak işe devam edilir. Daha garantilidir. Tüm birleştirme işlerini mutlaka akşama doğru tüm arılar içerde iken yapılmalıdır.

 

ari-birlestirmeArıları Esans yani Koku İle Birleştirmek

    Arılar birbirlerini kokularındantanırlar. Birinci usuldeki un yerine arılara kokulu spreyler veya bu amaçla üzerinden tarifeli satılan oğul çeken ve arı birleştirme eriyiği oğul parfümü püstürtülür bu şekilde de birleştirme yapılır.

Bazı tür spreyler arıların tümünün ölümüne sebep olduğu için, arılar için özel olarak yapılan püskürtgeçli eriyikleri kullanmak daha garantilir. Arılar kargaşa ve birbirini öldürme olmaz.

 

Gazete ile Birleştirmek

     Ayrıca kovanın kuluçkalık kısmı üzerinde 1 gazete kağıdı serilerek kibrit çöpü ile birkaç yerinden kibrit çöpü ile delinir. Üzerine ikinci kat konulur. Birleştirilecek aile onun içinde yerleştirilir. Birkaç gün içinde arılar delikleri genişleterek birleşir ise de hem uzun bir beklenti olur ve hemde arılar gazeteyi paraçalayıp atmaya zorlanırılar.

    Serilen gazete 1 soğanı ortasından kesip sürmek faydalıdır. Çünkü soğanın kokusu kovanın heryerine dağılır ve arıların daha iyi birbirini kabul etmesini sağlar. Her zaman zayıf kovan kuvvetli kovanın üzerine konulur.

Bir önceki yazımız olan Balın Olgunlaştığı Nasıl Anlaşılır başlıklı makalemizde arı, arıcılık ve Bal hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN