+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arı Biti

Arı Biti

Arı biti arıcılar tarafından çok iyi bilienen bir ergin arı zararlısıdır. Arı biti kanatsız kör birsinektir. Rengi kırmızımsıkahverengidir. 1.5 mm de uzunluğunda 1mm enindedir. Üç çift bacağı vardır. Arı biti kovan içerisinde yaşar ve çoğalırlar. Ergin bitler, ana ve işçi arıların göğüs karın ve sırt kısmında bulun, kıllara tutunurlar. Yumurtalarını bal sırları üzerinde bırakırlar.

Arı bitleri, arıların yedikleri gıda maddeleriyle beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Arı biti bir bakıma arıların sofra arkadaşıdır. Bitler anaların beslediği yiyeceğe ortak olduğundan yavru gelişmesine engel olur. Böylece verim düşer. Bitle yüklü analar diğer şartlar eleverişli olsa bileyeterli beslenemeyeceklerinden ister istemez, ana arının yaptıkları yumurta sayısı azalır veya tamamıyla kesilir.


Mekanik Mücadele

Eğer bir kovan içerisinde yaygı değilse sadece ana arı üzerinde de bulunuyorsa temiz bir çöp, kürdan veya kibrit çöpü, ballı gözlerden birine batırılarak bitin üzerine dokundurulur. Bala yapıyaş bit öldürülerek yok edilir. Temmuz ve ağustos aylarında larva döneminde bulunacağı dikkate alınır. Bu dönemde bal sırları kazınırsa bitin tümü veye tümüne yakını bir kımı ortadan kaldırımış olur.


Kimyasal Mücadele

Tütün dumanı ile yapılan arı bitleri hemen kovan tip tahtasına düşerler. Ölü olarak değil sadece uyuşmuş olarak, körük içerisinde tütün yakılır. Kovan dip tahtasına hepsini örtecek şekilde kağıt serilir. Kovan uçuş deliğinden ve yemleme deliğinden bolca duman verilir. Duman serin olmalı yakıcı olmamalıdır. Uyuşan bitler bir süre sonra dip tahtası üzerine düşerler. Uygulamadan 10 dadika sora kağıt alınarak birlikte yakılır. Bitler tümüyle yok oluncaya kadar haftada bir kere tekrarlanır.

Naftalin

Akşam üzeri tüm arılar kavanlarına döndükten sonra uygulanır. Önce kovan dip tahtası üzerini tamemen kaplayacak şekilrde bir kağıt serilir. Koloninin kuvvet durumuna göre üzerine 10-15 gr toz naftalin eşit şekilde serilir. Naftalin çıkardığı kokuyla uyuşan bitler kağıt üzerine düşerler sabayleyin kağıt çıkarılarak bitlerle birlikte yıkılır.

Varroa mücadelesinde kullanılan ruhsatlı ilaçlar, arı bitinin kökünden kazımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM

 1. rasim kurtcu dedi ki:

  arılarımda hala bit var.bırkaç türlü ilaç kullandım malesef kesilmedi. çogonlugu vamitrat yanı yakmalı kagıt ilaç kullanıyorum olmuyor .

 2. kadir yaşar dedi ki:

  Formik asit’in formülü çözüldü. Varroa öldürme başarısı %97. Arı ölümü sıfıra yakın. Balda kesinlikle atık bırakmıyor. Arı dışarı kaçmıyor. Ana arıya zarar vermiyor. Kullanımı çok kolay ve zahmetsiz. Fiyatı çok uygun. Ürünün adı: “Varro-X”. Bilgi ve sipariş için arayınız.

 3. ali düşünceli dedi ki:

  slm bu ilacı nasıl temin edebiliriz

 4. hüdaverdi dedi ki:

  KADİRBEY SELAMÜN ALEKÜM , fomik asit uygulgmgsını açıkca anlata bilirmisiniz . ben uyguladım ana zarar gördü. teşekür ederim BALIKESİRLİ,

 5. mücahit sevindik dedi ki:

  Arı biti ile mücadele ederken kovanda petekte yavru olmasının önemi varmıdır zararlı olur mu? Lütfen cevaplarsanı memnun olurum

 6. ismail dedi ki:

  ayçiçeği yağı ile birleşen bir ilac tavsiye etti eczacı onu deneyecem bakalım faydalı olacakmı. gecen yıl dumandan bi fayda göremedim kovana peteklerin arasına konan şerit var o fayda etti bu karışımda onun gibi kartona bulaştırım kuruyunca kovana asıyormuşsun.

BİR YORUM YAZIN