+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arı Irkları

Arı Irkları

Bal arısının çevreye uyum sağlama yeteneği şaşırtıcı bir düzeyde gelişmiştir. Bunun için her türlü iklim koşulunda bal arılarına rastlamak mümkündür. Yayılma alanı hemen hemen ekvatordan kutuplara kadar uzamaktadır.

Dünyadaki bal arısı popülasyonu çok geniş ve yaygın olup aşırı düzeyde birbirlerinden farklılıklar gösterirler. Belirtildiği gibi bunlar, çok uzun yıllardan beri doğal seleksiyonla meydana gelmiş farklı coğrafik ırklardır. Bu ırklar, arzu edilen veya edilmeyen değişik karakterleriyle arı yetiştiricileri ve ıslahçılarına çalışmalarında gen kaynağı veya işlenmesi materyal olarak kaynak vazifesi yaparlar.

Bir ırkın görünüşünü tarif etmek, davranış ve ekonomik değerini tarif etmekten çok daha kolaydır. Farklı coğrafik bölgelerden alınan bir düzine örneği; büyüklük, renk, dil uzunluğu, kıl örtüsü, kanat damarları oranı, kanat kanca sayısı, metatarsus genişliği, mum bezlerinin büyüklüğü ve şekli, erkek cinsiyet organlarının, kitin levhalarının ve penis valvlerinin yapısı, şekli gibi vücut karakterlerini basit bir laboratuvarda incelemek mümkündür. Fakat ekonomik değerini tespit etmek için aynı sayıdaki koloniyi birkaç yıl gözetim altında tutmak gerekir. Kıymet takdiri,y bu sürede bile tam üniform olmayabilir. Çünkü ömür ve ekonomik değer gibi önemli özellikler örneği; biyolojik öneme sahip olmayan kanat damarlarından çok sık ve daha büyük değişkenlik gösterir. Örneğin, oğul vermek eğilimini ele alalım: İyi bir yılda, oğul verme koloni için büyük bir avantaj olabileceği gibi, kötü bir yılda da koloninin sönmesine yol açabilir. Bunun için seleksiyon bazen bir yönde bazen de ters yönhde çalışır. Hatta tek bir hat içinde bile önemli varyasyonlar ortaya çıkabilir.

Arıcılar birçok karakteristik özelliklerle ilgilenirler. Fakat bunların sadece bir kısmı saf ırklardabulunur ve hatta bu noktada sınırlanmış farklılıkların olabileceği kabul edilir. Ayrıca aynı arılara takdir edilen kıymet, benzer olmayan çevre ve farklı koşullarda çok değişik olabilir.

Zayıf kışlama yeteneği ve daha soğuk bölgelerdeki diğer mahzurlar, herhangi bir sıcak iklimde öneme sahip değildir. Sakin davranış ve iyi huyluluk, genellikle arzu edilen bir husustur. Kimi bölgelerde yeterli olmayan kendi kendini savunma, koloninin sönmesine sebep olabilir. Her arıcı, arıların karakterlerini kendi ihtiyaçlarına uygun veya uygun olmamasına göre bir sınıflandırmaya tabi tutmalıdır. Her şart için mutlak manada en iyi arı yoktur. Bu fazla dikkat edilmez. Aynı ırkın çok sayıdaki hatlarıyla sürdürülen testler, uzun bir period için tatmin edicidir. Genel çapta yapılan karşılaştırmalar, bir ırkın yerine diğer bir ırkın ikame edilmesi sonucunda götürür. USA da esmer arı ırkları yerine İtalyan, İsrail’de Suriye arıları yerine İtalyan arılarının; Almanya’da esmer arıların yerine Koniyollerin yerleştirilmesi buna örnek olarak gösterilebilir.

[nggallery id=27]

Bir önceki yazımız olan Arıların Diğer Zararlıları başlıklı makalemizde arı hastalıkları, arı zararlıları ve bal özü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN