+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arı Oğulu Kontrolü

Arı Oğulu Kontrolü

Arı Oğulu KontrolüTeknik arıcılıkta arı oğulu almak doğru değildir. Ama ülkmizde bir çok arıcı arı kolonisi oğul verince iyi bir şey sanıp seviniyor. Doğrusu o arı arı oğulu verdiği zaman artık o sezon o arı kolosiniden fazla bir verim almak doğru olmaz. Çünkü arı oğul vererek sayısı azalmıştır.

Yine baştan dediğimiz gibi oğul teknik arıcılıkta istenmeyen bir durumdur. Çünkü oğul, kolonilerin gücünü zayıflatır ve bal verimini önemli ölçüde düşürür. Ayrıca, pek çok oğulun kaçması veya oğulun yakalanıp kovana alınması için arıcının önemli zaman harcaması arıcılığı ekonomik olmaktan çıkarır. Amaç koloni sayısını çoğaltmak ise bölme yaparak damızlık değeri olan hazır ana arı kullanmak yine teknik ve başarılı arıcılığın bir kuralıdır.

Ancak arıcılarımızın çoğunluğu koloni sayılarını doğal oğullarla çoğalttıklarından arılıklarda oğul eğilimi yıldan yıla artmakta ve arıcılığın karlılığı azalmaktadır. Kovan sayısı artırılmak istendiğinde oğuldan faydalanma yerine “bölme” yapılması daha doğru bir işlemdir. Damızlık değeri olan genç ana arılarla çalışılması, ana arının yumurtlaması ve koloninin gelişmesi için yeterli yerin sağlanması (petek ve kat verilmesi) ve yeterli havalandırma için gerekli hassasiyetin gösterilmesi oğul önlemede etkili olabilecek bazı uygulamalardır.

Bir önceki yazımız olan 2014 Yılı Bal Fiyatları başlıklı makalemizde 2014 bal fiyatları, 2014 yılı bal fiyatları ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN