+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arıcılık Bilgileri

Arıcılık Bilgileri

Karakovan BalıGünümüzde bir çok şekilde arıcılık yapabilirsiniz. Artık modern teknikler geliştikçe, fenni arıcılık yapmak ve arıdan istenilen verimi almak hepimizin istediği sonuçtur. Ama insanlarımız zamanla fenni arıcılığa karşı bir tutum içindedirler. Fenni arıcılığın artık yeterli vitamini vermediğini düşünmektedirler. Çünkü fenni kovana arıcılar, her türlü ilaç verdiğini ve hatta şekerle besleyerek biz tüketicilere şekerli ve sahte bal yapıldığını düşünülüyor.Maalesef her şeyin bir zor tarafı vardır. Bir çocuğu büyütebilmeniz ve yeterli eğitimi verebilmeniz için onun zamanla çok iyi besleyerek ve çok güzel eğitim almasını sağlayarak yardımcı olur ve sonra siz ondan yardım almaya veya faydalanmaya başlarsınız.İşte arıcılıkta da bir arıyı iyi yetiştirmenin ve tam bal mevsime hazırlıklı bir şekilde hazır hale getirmenin tek yolu zamanında yapılan iyi bakımdır. Siz arınızın beslenmesi gereken zaman da ilaç ve besin takviyesini yapmadıysanız bu arı size bal mevsiminde ne taşısın ki bal getirsin. Çünkü bal getirecek yeterli potansiyelde arı kolonide mevcut olmadığı için arıda size bir şey getiremez.

Fenni arıcılıkta yeterli zamanda ve yeterli düzeyde arınıza beslemeyi yapmamız gerekiyor ve bu besleme ne bala nede arıya herhangi bir zarar vermez. Siz beslemeyi yerine göre Nisan ve Mayıs aylarında yaparsınız çünkü arı bu devrede yavru besleme ve ana arı yetiştirme derdinde olduğu için kovanda bulunan besini ve verilen şerbeti yer ve bitirir. Eğer siz şerbeti tam bal mevsiminde Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı gibi zamanlarda yaparsanız arı bu süreçte bunu bal yerine depolar hem sizin balın kalitesi düşer hem de sağlıklı bir ürün ortaya çıkmaz.

Karakovan balı olarak tabir ettiğimiz kütük kovanlardan elde edilen bal biraz daha sağlıklı hale gelmiş oluyor. Çünkü bu kovana herhangi bir yiyecek veremediğiniz için arı her şeyiyle kendisi imal etmektedir. Kütük kovana müdahale etmek zor olduğundan ve siz suni bir petek falan takamadığınızdan arı peteğinden tutun, balına ve sütüne kadar her şeyini kendisi yapar ve kendini de çok iyi besler bize de güzel ürün bırakır. Bizde bunu güzel bir karakovan balı olarak yeriz. Bu şekilde karakovan balı, süzme bal ve petek bal olarak çeşitlendirebiliriz. Kendi karelerimizden çektiğimiz videolar ve resimler…


[nggallery id=16]

Bir önceki yazımız olan Arıların Yaz Bakımı başlıklı makalemizde arı ailesinin yaz bakımı, arı bakımı ve arı kolonisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM

 1. nemesis dedi ki:

  asya balı çok merak ediyorum tadmak istiyorum

 2. nurzi dedi ki:

  kampanya 2010 çok guzel olmus.tadina bakmak isterim.nickim :nurzi umarım sans bana da gelir:)

 3. ilknurbalci dedi ki:

  bu kampanyayı çok büyük merakla bekliyorum ilknurbalci nickim..asya balı denemedim ilk defa deneme fırsatım olacak..inşallah bana çıkar.

 4. balsever dedi ki:

  Nickim balsever 🙂 Bana çıkarsa iyi olacak 🙂

 5. svblsydn dedi ki:

  nickim svblsydn 🙂 oğlum için kazanırım inşallah

 6. THE dedi ki:

  Markanizin balini tatmayi cok istiyorum. Ev arkadasim tam bir balkolik oldugu icin her markayi tek tek deneyip cok kisa surede tuketiyoruz:) Kazanirsam bu ise benden cok o sevinecektir sanirim:) Nickim THE. Haydi bakalim sansli olan kazansin:)

 7. Fatma Atçılı dedi ki:

  Markanızı eşim tavsiye etti inşallah memnun kalırım.

BİR YORUM YAZIN