+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır?

arıcılık nedir

Arıcılık nerede ve nasıl yapılması gerektiği konusunda biraz bir şeyler yazmak istiyorum. Arıcılığı yapmak istediğimiz yerde şu özelliklere dikkat etmek gerekiyor. Çevremizde suni gübreleme ve kimyasal ilaçlama yapılmayan ve o yörenin doğal yapısı bozulmamış yerlerin olması çok önemli. Çünkü arıcılık yapılan yer ne kadar yerleşim yerlerinden uzak ise alacağım bal ürünü o kadar da kaliteli olmaktadır. Yerleşim yerinden uzak olan bölgede çiçek çeşidi fazla olup yani flora durumu iyi olduğundan ürünün kalitesi bir o kadar da artmaktadır.  Elde edilenin balın çevrede bulanan çiçeklerin kalitesine, kovanların özelliklerine, arıcılık ürünleri temiz ve hijyenik ortamlarda elde edilmesine göre de balda ki kalite değişmektedir.

Organik arıcılıkta bir çok nokta göz önünde bulundurulmalıdır. Çevre koşullarından bahsettikten sonra ve kovan içerisindeki temizlik, arıcılık yaparken kullanılan malzemeler, balı alırken bu alınan balların konulduğu kovan ve kaplar da temiz bir balın için gerekli şartları taşımaktadır. Arı kolonisine koyacağımız bal mumunun kalitesi, bu balmumunun kalitesinin yanında kullanma süresi, çünkü alınan bir balmumu çok uzun süre sağlam bir şekilde kalmaktadır. Ama ne kadar yeni ve taze bir bal mumu koyarsak balı yerken bunu daha iyi anlarız. Hiç bal mumu konulmadan yapılan bal kısmına pek fazla geçmek istemiyorum. Biliyorsunuz ki o aşama karakovan balı olup tamamen arının kendi halinde yapıp her şeyiyle organik bir bal oluyor.

ARICILIK EĞİTİM VİDEOSU

[face]http://video.ak.fbcdn.net/cfs-ak-snc6/441092/280/187448451363832_63947.mp4[/face]

BÜTÜN VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN….

Arıcılık yapacağımız yerde de o yörenin çevre şartlarına uygun en verimli ve dayanıklı arı ırkını seçmemiz gerekiyor. Ne kadar çevreye uyumlu arı ırkını seçebilirsek o kadar yaptığımız işte karlı çıkarız. Çevre şartlarına uygun olmayan bir arı ırkıyla çalışırız sonra sezon sonu hazin bir şekilde biter. Çünkü uyumlu bir arı o çevrede yetişen çiçeklerin çeşidine göre de iğne boyu olup, o iğnesi ile çiçeklerden bal özünü daha  iyi alabilmektedir. Kışın soğuğa dayanıklı ve yazında ani soğuk ve sıcaklara uyum sağlayan bir arı ile çalışmak her zaman tercih olmalıdır. Oğul alma mevsiminde doğal olarak arının oğul atması bekleyerek oğul alabiliriz yada suni oğul dediğimiz bölme yöntemini kullanarak oğul alırız. Ana arı ihtiyacını da bu suni oğul alma döneminde bir kolonide fazla olan ana memelerinden bırakmak şartıyla yeni bir ana elde etmiş oluruz. Tabiî ki eski ana arıyı öldürüp kovan içine atmak gerekiyor ki işçi arılar ana arının öldüğünü anlayıp yeni meme içinde olan anaya baksınlar ve çıkışında onu iyice benimsemiş olsunlar.

karakovan balıOrganik arıcılık alanını iyi belirlemeliyiz. Arıcılık yapacağımız alanda baştanda yazdığımız gibi herhangi bir yerleşim yeri, aktif işler yol, fabrikalar ve maden ocakları gibi alanlara yaklaşık 4-5 km uzaklıkta olması gerekiyor. Çünkü hem üreteceğimiz ürün için kalite hem de çevre de bulunan kişilere arılar zarar vermemiş ve bizim arılarımızda zarar görmemiş olur. Bu tür yerlerden uzak olmak doğal bir bal ve organik arıcılık için vazgeçilmez bir kuraldır. Bu tür yerlerde bal derlerken arıların beslenmesi de önemlidir. Arılar kendi balı ile beslenmeli, eğer böyle bir balı kalmadığı zaman yine doğal olarak bal ile üretilen ürünlerle arılar beslenmelidir. Bu beslenme ürünleri olarak, arılardan alınan bal ve polen ile besleme yapılmalıdır. Bu şekilde arı beslemesi yapılarak hangi arıya ne kadar polen verildiği veya ne kadar bal verildiği arıların kovan numaraları ile birlikte arı defterine kayıt edilmelidir. Daha sonraki yapacağımız muayenelerde ön bilgi edinerek arının gelişimi konusunda bilgi edinmiş oluruz.

Arıların beslenmesinde şeker,pekmez,süt,melas,glikoz ve diğer konvansiyonel maddeler kesinlikle kullanılmaz. Organik bal ile hazırlanan şuruba takviye amacı ile herhangi bir katkı maddesi ilave edilmemelidir. Organik arıcılıkta kullanılan kovan ve temel petek kovanlar çevreye ve arıcılık ürünlerine risk getirmeyen doğal malzemelerden yapılmalıdır. Kovanların boyanması ve temizliği sırasında kimyasal maddeler yerine, propolis, balmumu, bitki yağları doğal ürünlerin kullanılması hem alacağımız ürün için, hem de çalışacak olan arı kolonisi için daha iyi olacaktır.

Organik Arıcılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler:
Arı nakilleri,stressiz ve kısa zamanda gerçekleştirecek zamanda olmalıdır.
Organik bal üretiminde yavrulu çerçeveden bal sağımı yapılamaz.
İyonize arı ürünleri organik olarak değerlendirilmez.
Organik tarım metoduyla üretilen arı ve arı ürünleri ambalajlanırken organik ürn niteliğinin bozulmamasına dikkat edilmelidir.

Ambalajlanırken;
Cam , tahtadan üretilmiş malzemeler özel üretilmiş uygun organik kaplama maddelerinden yapılmalıdır.
Organik arı ürünlerinin ambalajlanma esnasında,ürünün organik niteliğini koruyacak bütün hijyenik tedbirler alınmalıdır.

Organik arı ürünleri konvansiyonel arı ürünlerinden ayrı bir yerde depolanır. Organik ürünler depo edilirken herhangi bir kimyasal ilaç kullanılmamalıdır. Doğal bir bal için çok geniş floraya sahip alanlar vardır. Bu alanlarda akasya, ıhlamur, kestane gibi nektarı bol olan yerlerde organik polen ve bal üretimi yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM

 1. ercan dedi ki:

  Hayirli gunler hepinize ben holandada yasiyorum turkiyeye yakinda kesin donus yapacagim turkiyede ic anadolu yoresinde aricilik yapmak istiyorum yaklasik 300kovan bir kovan arisiyla beraber bulabilirmiyim modern kovanlarda olacak ve kovanlarin tanesi kac turk lirasi olur veya bu arilari nerede temin edebilirim yardimlariniz icin tesekur ederim hepinize saygilarimi arz ederim

 2. ferhat tosun dedi ki:

  arkadaslar arıcılık herkes ıstedıgı gıbı bılıncsız bır sekılde yapıla bır bır ıs deyıldır hele hele de burda ben sunu nerde bulabılırım nasıl kıslatırım nebılım yazın hangı cıns ana kullanmalıyım ksın hangı cısn ana kullanmalıyım dıye soruluyorsa sayet yapacanız butun masraflar bosa gıdecektır fıkır ogrenmek ıyıdır ama bu ıs fıkırle yapıla bılcek bır ıs deyıldır azda olsa bırazcık anlamak lazım yada anlayanın yanında olmak lazım kı bısey ler yapalılesınız arıcılık oyle kolya ıs deyıldır bır bebegı dunyaya geldıkten sonra nasıl bılınclı bır sekılde buyutuyosanız bu aırda boyledır en az bır cocuk kadar bakım ıster bılınc ıster yok ben yınede denemek ıstıyorum dıyosanız tercıh sızındır saygı duyarım..

 3. ahmet dedi ki:

  allah razı olsun tüm ölmüşlerımız ıcın el fatiha

 4. kemal yaman dedi ki:

  merhabalar şu an emekliyim.arı hastasıyım. ve arıları çok seviyorum afyonda ikamet etmekteyim. buralar kışları soğuk yazları sıcak geçer. Buralara uygun arı cinsini ve nereden teminedeceğimi yazarsanız memnun olurum. Selamlar

 5. mustafa dedi ki:

  saolun ödevime yardımcı oldunuz

BİR YORUM YAZIN