+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arıcılıkta Başarının (Çok Ürün Almanın) Yolu

Arıcılıkta Başarının (Çok Ürün Almanın) Yolu

Arıcılıkta başarı, arıların büyük bal toplama mevsimine pek kuvvetli, asgari 60-70 bin mevcut ile çıkarılması ile mümkündür. Bir langstrot çerçevesinin iki yüzündeki arıların 4-5 bin, Dadant çerçevesindeki arıların sayısının ise 6-7 bin arı olduğu unutulmamalıdır.

Kuvvetli kovanların bu mevsimde, 15-20 gün gibi pek kısa bir zamanda ballığı doldurarak 25-30 kilo bal topladıkları olağandır.

Bal Toplama Mevsiminde Arıları Kuvvetli Çıkarmak İçin Neler Yapılmalıdır?

1- Zayıf arılar birleştirilir.

2- Mayıs ayı ortalarına kadar örtü ve yanı yastıklar konularak ve uçma deliği fazlaca genişletilmeyerek kovanın sıcak tutulması temin ve dolayısıyla ana arının çok yumurtlaması sağlanır.

3- Nisan ayı gibi ikinci haftasında arılara haftada üç geçe 250-300 gram şeker şurubu verilmek suretiyle, ana arının bol yumurta bırakması temin edilir.

4- Arı ailesini kuvvetli ve kovanda bal mevcut olsa dahi bu yemlemeyi yapmak gerekir.

5- Kuvvetli kovanlardan yavrulu çerçeveler çıkarılarak arısı silkildikten sora zyıf kovana vermek suretiyle da aile kuvvetlendirilir. Bir çerçevede 4-6 bir yavru vardır. 21 inci gün yavrular çıktığında o kovana 4-5 bir arı ilave edilmiş olur.

Bir önceki yazımız olan Bal Hasadı başlıklı makalemizde arılar, Bal ve bal arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN