+90 533 208 22 57

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arılara Şurup Verilmesi

Arılara Şurup Verilmesi

Arılara Şurup Ne İle Verilir?

       Arılara şurup vermek için çok çeşitli yemlikler vardır. Kavanoz ile yapılan yemlikler pratik ve masrafsızdır. Bunun için kovanının üzerine ballık boş olarak konulur. Ağzı ipekli veya amerikan bezi parçasıyla sıkıca kapatılmış ve içersine ılık şerbet konulmuş olan kavanoz ters çevrilerek yemleme deliği üzerine oturtulur. Şurubun gece soğumaması için kavanoz çuval veya gazete parçaları ile sarılır.

    Örtü tahtası üstünde bulunan yatık ve gazeteler yine kavanozun etrafına konularak kovan kapatılır.

İlkel kovanlarda, tahin helvası tusu kapaklarına şerbet doldurularak, uçma deliğinden içeri sürülürse de şerbeti alırlar. Kovanozla yemleme deliğinden yem verilirken veya alınırken çoğunlukla arılar buradan çıkarak insanı biraz rahatsız edebilir.

     Gerek hrahatsız olmamak gerekse arılar telef etmemeki için yumleme deliğine bir parça elek teli kapatarak raptiye ile tuturmalıdır.

Bunun üzerine konulan kavanozdanda arılar şerbeti alabilrler.

Kavanozun ağzına bez yerine, kendi kapağı, dıştan içeriye doğru ince bir çivi ile yorgan iğnesi geçecek kadar 5-10 yerinden delik delinirse olur.

   Alttan hava tazyiki olduğu için, şurup değil, su bile olsa akmaz. Arılar hortumları ile emdikçe akar. Çok değişik tipte özel arı yemlikleri olduğunu daha önceki yazılarımıza belirtmiştik.

Tek parça örtü tahtası kenarlarına çıta çakarna, arıların çıkacağı yerlerin çevresine de yien çıta çakarak yükseltmek suretiyle yapılan yemliklerde pek ucuz ve pratiktir.

Çerçeve büyüklüğünde yapılan kutu yemliklerde çok kullanışlıdır. Arıcılık malzemesi satılan yerlerde çok çeşitli yemlikler vardır.

Bir önceki yazımız olan Bal Hasadı başlıklı makalemizde arılar, Bal ve bal arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Karniyol Ana Arı

08 Temmuz 2009

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN