+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arılarda Yağmacılık

Arılarda Yağmacılık

Arılarda Yağmacılık ve Sebepleri

Arıların kötü huylarından birisi olan yağmacılık arıların toplu olarak kendilerine ait olmayan kovanlara ya da bal kaynaklarına saldırmaları sonucu meydana gelir. Yağmacılık genelde balözü ve çiçek tozunun azaldığı aylarda görülür. Kuvvetli kovanlar zayıf kovanlara saldırarak ballarını yağma ederler. Yağmacılık esnasında ortalık tam bir savaş meydanına döner ve binlerce arı telef olur.

 

İşçi arılar en iyi vasıfları çok çalıştıklarına rağmen yağmacılık yaparlar. Zayıf olup muhafız arılar tarafından korunamayan kovanlara girerek çabucak yuttukları balı kendi kovanlarına taşırlar. Ve o kovanının arıları ilede kavga ederek sönmesine neden olurlar.

Bu hal bilhassa ortalıkta bal özü kaynakları azaldığı zaman görülür. Ortalıkta bal ve şerbet artıkları bırakma, dökme, muayeneler için açılan kovanlarla uzun zaman meşgül olarak açık bırakmak, yağmacılığa sebep olur.

 

 

Yağmacılık Nasıl Anlaşılır ve Yağmacılığa Karşı Ne Yapılmalıdır

Kovanın önünde teleşlı teleşlı arıların ileri geri uçmaları, kovan uçma deliği önünde harekteli bir kalabalık, kavga kovan gödesinde arıların ileri geri telaşlı gezmesi ve sonra uçması kovan önünde arı ölüleri o kovanda yağmacılığın başladığının delilleridir.

Bazı yeni arıcıların dış işlere başlayacak genç arıcıkların kovan önünde topluca yatıkları kovan yerini belleme uçuşlarını yağmaçılık zannederek telaşlandıkları olur. Kovan yerini belleme uçuşuna çıkan arılar neşeli vızıltıları ve yönleri  daima kovan dönük olarak ahenkli aşağı yukarı uçuşmaları ve sonra sakince kovana girişleri ile belli olur.

 Yağmacılığa karşı tedbir alarak yağmacılık başladığında kovan uçma deliğini bir arı geçecek kadar daraltarak müdafayı kolaşlaştırmalıdır. Keza kovan önündeki arıları un senperek, unlu arıların hangi kovana çaldığı balı taşıdığı anlaşılır ve o kovanında uçma deliği de daraltılır.

Yağmacılığa uğrayan kovan önündeki arılara bol ve koyu dumar tütsüsü vermek ve su püskürtmek faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Balın Sızdırılması başlıklı makalemizde arıcılık, Bal ve bal makinesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN