+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arıların Kışlatılması

Arıların Kışlatılması

Kovanların Kışlamaya Hazır Hale Getirmek

 Arılar alt katı tamamen doldurmamaş da, arıların işgal etmediği boş petekler var ise bunlar kovandan çıkarılır. 7-8 çerçevede arı var ve yandaki çerçeveler ballı ise alt kata hiç dokunulmaz.

Kuluçkalığın her iki yanında arıların ihtiyacından fazla olduğu anlaşılan ballı çerçeveler varsa alınır.

Kuluçkalıktan boş veya ballı çerçeve çıkarıldığı takdirde kalan çerçevelerin her iki yanına bölme tahtası konulur.

Bölme tahtası ile kovan cidarı arasında kalan boşluğa gazete, ot yastık, maragoz talaşı minder konularak arıların kışın soğuklarından korunması sağlanır.

Uçma deliği 3-5 cm kadar daraltılır.

Nisan ayında kovanların sıcak tutulması gbi ballık boş olarak konularak içersine ot, talaş, doldurulur. Yahutta ballık hiç konulmayarak örtü tahtası üzerine ince ot yastık veya çuval parçaları ve yahutta gazete kağıdı konularak kapak kapatılır. Konulan gazete kağıtlarının ucunun kapak kenarlarından çıkmamasına dikkat etmelidir. Zira gazetenin bir ucu ıslandımı gazete tamamen nemlenir buda kovan için tehlike oluşturur.

 

Arıların Kışlatılması

Kışa hazırlanan kovanlar ya oldukları yerlerde bırakılarak açıkta kışlatılır ya kapalı odalara götürülür yahutta mahzenlerede kışlatılır. Rüzgarlardan masun kuytu yerlerde arılar gayet emin olarak kışı geçiriler.

Arılar kapalı yerlerde kışlatıldığı taktirde oranın rutubetli olmamasına bilhassa dikkat etmelidir. Isısı değişmeyecek sabit kalan yerler arıların kışlatılması için uygun yerlerdir.

  

Kışın Kovanların Bakımı

Kovanların kışlatıldığı yerde gürültü patırtı olmamalıdır. Uçma tahtasına biriken karları süpürerek arıların havasız kalmalarına meydan vermemelidir. Ortalığın karsız havanın güllük güneşlik ve suhunetin 15-16 derece olduğu mülayim kış günlerinde bir iki defa uçma deliği önündeki tel örgüsü kaldırarak arıların dışarı çıkıp bağırsaklarını boşaltmasını sağlamalıdır. 

   Ocak ayında yemleme deliğinden 1 parça katı yem vermek arıların kovan içi faaliyetleri erkenden başlamasına vebahara kuvvetli çıkamasına çok hizmet eder. Şubat ve mart ayı soğuk geçerse sürfeleri arıla besleyemeyecek dışarı atmamaları için fitile ılık su vermeyi ihmal etmemelidir.

Bir önceki yazımız olan İlkel Kovan Ve Petek başlıklı makalemizde arı, arı türleri ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. mtalhatemur dedi ki:

    arıcılık

BİR YORUM YAZIN