+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arıların Oğul Vermesi

Arıların Oğul Vermesi

Bahar mevsimi arılar için elverişli giden senelerde kovandaki arı mevcudu süratle çoğalarak arı aileleri pek kuvvetlenir ve kovana sığmayacak bir durum hasıl olur. Pek kalabalıklaşarak kovanda sıkışık bir vaziyette giren arılar, nesillerinin idamesi için oğul vermek üzere bir hazırlık yaparlar. Evvela kovanda erkek arı gözlerini havi petekler yapar ve ana arının buralara yumurtlamasını sağlayarak erkek arı yetiştirirler.

Bundan sonra peteklerin alt ve yan kısımlarına ana memelerden de arılar yetiştirmeye başlarlar. Bu ana memelerinden kendisine yeni rakip bir ana yetişeceğini hisseden kovandaki mevcut yaşlı ana arı, ana memesine hücum ederek içindeki genç ana namzetlerini öldürmeye çalışırsa da işçi arılar buna müsaede etmezler. Maksadına erişemeyerek hiddetlenen ana arı yumurtlamaktan vazgeçer ve daha az beslenerek zayıflamak suretiyle uçma kabiliyeti kazanır.

Havanın iyi olduğu bir günde, kovandaki bu eski ana etrafına topladığı her yaştaki bir kısım arı ile kovanı terk eder. Kovan civarında havada birkaç kavis çizerek uçtuktan sonra bir yere konar. Diğer arılar da aynı yere konarak adeta bir saklık yaparlar. İşte bu hadiseye arılar oğul verdi denir. Oğul arıları kovan terkederken kursaklarını bal ile doldurmuş bulunduklarından hem insanı pek kızdırmayınca sokmazlar ve hem de yeni barınaklarında bu sayede derhal petek inşa etmeye başlarlar. Kuvvetli oğullar bir gecede bir kaç suni peteği kabartabilirler. Bir kilo ağul, o bin adet arı vardır. Oğul mevsimde dikkatli olmalıyız güçlü ve kuvvetli oğulların kaçmasını önlemeliyiz. Gelecek yazımızda arı oğulları ilgili yazılarımız devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Arısı Kansere Umut başlıklı makalemizde Anadolu, anadolu arısı ve arı mucizesi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

  1. Şaban KOÇ dedi ki:

    Verdiginiz bilgiler için teşekür ederim saygılarımla.

  2. ertuğrul pehlivan dedi ki:

    verdiğiniz bilgiler bizim için çok yararlı oluyor teşekkürler.

  3. mustafa sedef dedi ki:

    Arıcılığa yeni başlayan arkadaşlar için çok teknik bilgiler bunlar teşekkürler.

BİR YORUM YAZIN