+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arıların Su İhtiyacı

Arıların Su İhtiyacı

   Arıların bilhassa yavrulamanın en bol olduğu ilbaharda yaz başlangıcında suya çok ihtiyaçları vardır. Kuvvetli kovanlar nisan ayında bir günde 1-2 kilo su sarfetmektedirler. Bu ihtiyaç yavrulama durumu ve hava ısısına göre deişmektedir.

Arılar suyu kovanda depo etmezler, ihtiyaç oldukça kursaklarında dışardan taşırlar, kovan içindeki sırlı baldan arıların istifade edebilmesi için dahi suya ihtiyaç vardır. Unutmamalıdır ki, arılar bir grima balı yiyebilmek için 12 gram su harçarlar. Arılar su ihtiyaçlarının karşılayamadıkları zaman büyük bir özenle büyütüp besledikleri sürfelerin suyunu emerek onların ölelerinede sebebiye verirler.

 

Arılara Su Nasıl Verilmelidir

  Şubat ve bilhassa mart ayında havalar uzun müddet serin giderse arılar yavruların muhtaç olduğu suyu taşıyamazlar ise bir şişide ki ılık su içine salınan fitil uçma deliğinden kovana sarkıtılır. Böylece arılar suyu emerek ihtiyaçlarını karşılarlar. 

Arıların ilkbahar muayenesini yaptıktan sonra şu tarzda da su verilmeye devam edilebilir.

Gündüz yemliklerle şurup verir gibi kovna su vermelidir. Uçma ve yemleme deliğinden yemliklerle verdiğimiz sudan arıların bir günde 2 kiloya kadar su aldıkları olur. Su içersine katılan 1-2 çay kaşığı süzme bal ve bir papça tuz arıların bu suyu almasını çok kolaylaştırır.

     Bu usulle arılara su vermek tabiatiyle zor , külfetlidir. Arıların kendilerinin dışardan su bulup getirmesi ise, onların telef olması zaman kaybetmesi ve pis sulara konması sebebiyle zararlıdırlar. Bu sebeple ilkbahar ve yazın arıların su ihtiyacını kolaylıkla karşılaması için, arılık civarında yüksekce bir yere musluklu bir teneke koyulur. Musluk biraz açılarak suyun damla damla, meyilli olarak toprağa kadar dayanmış bir tataya akması temin edilir. Bu tahtaya akan suyun hemen aşğıya kaymaması ve arıların kolaysa alabilmesi için tahtaya yılan kavı olarak 1 cm kadar genişlik ve 2-3 milim derinlikte bir kanal açmalıdır. Bu kanalın baş ve son tarafınada geniş bir daha derince bir yuva açmalıdır.

Suluklar güneş gren yerlere konulmalıdır ki su nisbeten ısınırsa arılar daha kola alır. Sulukların temizlenmesi ve suyun tazelenmesi faydalıdır. Her hangi bi kaba doldurulan su üzerine ufak çıta ve taşlar konular arılara su verilebilir.

  

Arıların Tuz İhtiyacı

   Arıların, gerek yavruları beslemek ve gerekse balın olgunlaşma ve muhafazasını sağlamak için eser miktar tuza da ihtiyaçları vardır. İşte arıların böyle pis yerlere gitmemesi için gerek arılığa koyduğumuzsuluklara, gerekse arıları verdiğimiz şerbet içine az miktarda tuz atmak faydalıdır. 10 ilktrelik şuruba silme 1 çay kaşığı kadar katılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İlkel Kovan Ve Petek başlıklı makalemizde arı, arı türleri ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN