+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arıların Yaz Bakımı

Arıların Yaz Bakımı

    Yazın kovanların mümkün mertebe gölgelik yerlerde bırakılmalıdır. Bazı durumlarda güneş altında bırakılan kovanların serin bulunması için üzerlerine ot tahta parçaları, saz, ağaç dalları gibi şeyler konmalıdır. Bilhassa beşik örtüsü şeklinde yapılmayarak üzeri saçlanan düz kapaklar güneşin teriyle insan elini yakacak seviyede kızmaktadır. Bundan arılar çok rahatsız olmakta ve normal olarak çalışamamatadırlar. Bazen kovan içindeki mum bile erimekte yeni oğullar kovanı terkedip kaçmakta ve anaç kovanlar sürekli oğula yatmaktadırlar. 

    Arı kolonilerinin ilkbahar bakımından sonra yazın da bakım ve kontrolleri devam etmektedir. Yaz mevsiminde yapılan işlerin başında koloni geliştikçe çerçeve verme, zayıf kolonilerin takviyesi, güçlü kolonilere kat verme ve flora takibi gibi işler gelir. 1. Çerçeve ve Kat Verme Arılarda gelişme faaliyetinin başlamasıyla birlikte petek örme faaliyeti de başlar. Bu dönemde kovana yeni temel petekler verilmesi gerekir. Çerçevelere iki yandan iki delik açılarak tel takıldıktan sonra temel petek takılır ve temel petekli yeni çerçeve koloniye verilir.

    Çerçevenin koloniye verilmesinde dikkat edilmesi gereken husus; yeni verilen çerçevenin sondan ikinci çerçeve olarak verilmesi ve yavru üretim sahasının bölünmemesidir. Kuluçkalık dolduğu zaman kovana kat (ballık) verilmesi gerekir. Kat verilirken kuluçkalıktan yanlardan ballı çerçevelerden en az 2 çerçeve kata alınır, yerlerine yeni çerçeve verilir. Ballı petekler yanında bir-iki yeni çerçeve daha verilen kat kuluçkalığın üzerine konulur. Birinci kat dolduğu zaman ikinci kat kuluçkalığın üzerine yerleştirilir ve birinci kat onun üzerine alınır. Bu şekilde arılar yeni petekleri daha iyi ve daha çabuk işler. Ballıklardaki bal yeteri kadar sırlanıp olgunlaştığında bal hasadı yapılabilir.

     Elde boş ballırlar var ise bunlardan da istifade ederek, kovanların örtü tahtaları üzerine koymalı ve kapağı bunun üzerine kapatmalıdır. Saç kapak üzerine ot, ağaç dalları, tahta ve. Konulduğu gibi köpük denilen streforda serin tutar. Yazın sıçaklarından az etkilenmek için beşik örtülü kovanlar tercih edilmelidir.

Bal toplama zamanda arlar çok yorgun ve yüklü olarak kovana döndüklerinde ekseriye uçma tahtasına konamayarak kovanın önünde yere, otların arasına düşmektedirler. İşte bu bakımdan bal toplama mevsiminde kovanın önüne tahtalar uzatarak uçma tahtasını genişletmelidir.

    Uçma deliğine kadar kovan önünde yekselmiş olan ve arıların kovana girip çıkmasını güçleştiren otlarda temizlenmelidir.

Arılarda yağmacılık görüldüğü takdirde, gerek yağma eden gerekse yağmaya uyrayan kovanların uçma deliklerini bir arı geçeçek kadar daraltılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İlkel Kovan Ve Petek başlıklı makalemizde arı, arı türleri ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. fatih dedi ki:

    belaaa

BİR YORUM YAZIN