+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Arıların Diğer Zararlıları

Arıların Diğer Zararlıları

Bitki Zehirlenmesi

Bölge şartlarında, bitki ürünlerinden zehirlemeler önemli derecede arı kayıplarına yol açar. Bal arıları tarafından ziyaret edilen sayısız bitkinin, pek azı ergin arılar ve yavrular için zehirli bal özü ve çiçek tozu üretirler. Zehirli bitkilerin zararı çevre şartlarına göre değişir.

 

Tarımsal İlaç Zehirlenmesi

Bal arıları yoğun tarımsal mücadele programlarında  kullanılanilaçlardan çabuk etkilenir. Bu durum hastalık ve zararlılardan daha önem taşımaktadır.

Çiftçi birim alandan daha fazla mahsül almak için tarımsal ilaçlarla mücadeleye önem vermektedir. Bunun içinde kullanılan ilaçların bir kısmı arılar için çok zararlıdır. Bal arıları çiçeklerden balözü ve çiçek tozu toplarken bitkiler üzerine bulaşmış olan herhangi bir zelirli kimyasal maddeyele temas ederler. Zelirlenmenin ilk belirtisi tüm arılıktaki kolonilerin uçuş delikleri önünde çok sayıda ölümün veya can çekişmekte olan arıların görülmesidir.

 

İnsanların Zararı

Arılara en büyük zarar veren, muhakkak insanlardır. Babam anlatıyor eskiden dağda buldukları arıyı getirmezlermiş ve arını balını alınca zavallı hayvanları dağda bırakıp balını alıp gelirlermiş. Anlayacağınız arı ailesi ürününü alıp tamamen ölüme terk ediyorlarmış.

En son bir şey duydum. Bazı yabancı ülkelerde kışın arı bırakmıyorlamış bunların balını alıp seneye tekrar arı alıyorlamış bu şekilde yapmaları daha hesaplı oluyormuş. Çünkü 10 çerçeve bal bıracaksa bunlar 3 kilodan 30 kilo yapar. 30*25= 750 Tl yapıyor, yani bir kovanda ortalama 250 lira olunca balını almak daha hesaplı oluyor. Ben yapmadım öyle yaptıklarını duydum bilmem ne kadar doğru.

 

Bir önceki yazımız olan Arılar Yaşamındaki Özellikler başlıklı makalemizde arı, arılar ve arıların yaşamındaki özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN