+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arılı Kovan Yerleştirilecek Yerlerin Özellikleri

Arılı Kovan Yerleştirilecek Yerlerin Özellikleri

         Yurdumuz, arıcılık bakımından çok büyük bir potansiyele sahiptir ve dünyanının en kaliteli balları ülkemizden elde edilmektedir. Güzel yurdumuzun her yanı birkaç kovanla amatörce arıcılık yapmaya ve ek destek gelir için kazanç sağlamaya müsaittir. Bu tarının ve atalarımızın bize bahşettiği büyük bir lütuftur. Bir yıl hiç bal alamadığımız bir bülgede, ertesi yıl tabiat şartalarıın çok büsait gitmesiyle elde ettiğmiz balı koymaya evde kap bulamadığınız yıllar olacaktır. Yine her belek gibi arcılık da sabır ve sebat ister.

       Doğaya hükmedemeyiz. Fakat teknik bilgi ve tacrübelerimiz sayasinde doğanın aksiliklerinden kurtulabiliriz, kar etmesek bile zarar etmeden o yılı geçirebiliriz. Amatör arıcılık dışında tüm geçimini arıcılkla sağlmak düşüncesinde olan profesyonellerin tabiat şartlarınını iyice tetkik ederek, bu konuyu birinci plana almaları ve arıcılık yapcakları bölgede hapsinden önce yüksek kalitede bay verecek çiçeklerini devamlı ve mebzul olmasını gözönüne almaları gerekmektedir. Uzun yaz mevsimi boyunca belli preiyotlar aralıklarla açan çiçeklerin olması, balın yalnız kalitesini değil, verimin yüksek olmasını da etkiler. Arıların mutlaka doğu, güneydoğu ve güney istikametine yüzlerinin çevrilmesi gibi kesin bir kural da yoktur. Şiddetli rüzgarlardan masun ve günde en aza iki saat güneş alabilen, rutubetsiz, az meyilli yerle idealdir. Yazın kavurucu sıcaklarında gerek uçma deliği önünde gölge kalması, gerekse kuzayden gelen serin havanın kovanın havalanmasını kolaylaştırması için kovan yüzünün muayyen bir süre kuzeye, kuzeydoğuya çevirilmesinde de sakınca yoktur.

Arıcı kendi şahsi görüş, deney ve gözlemlerine göre genel konu hakkındaki aydınlatmaları  nazara alarak, arılığında her türlü değişkliği yapabilir. Ne varki arılar bir defa yerine dizildikten sonra tekrar ve sık sık yer ve yön değiştirmeler de doğru olmayacağından arılıkta yapacağı her türlü işi önceden düşünmeli, progranmalı ve ondan sonra eyleme geçmelidir. Arılar mümükün olduğu kadar her türlü mudahaleden uzak, sessiz ve sakin yerlere çalışmayı severler. İşlek yol kenarlarına bırakılan arılar, gelip geçen vasıtalara çarparak telef olabilirler. Arılık yerini seçerken, çevrede bulunan arı sayısını da gözönüne almalıdır. Balsıra ve balsama salgılayan çam ağaçlarınını bulunduğu bölgelerde arılarını çalışabildiği 3 km yarı çap karelik, yani 30 bin dönümlük bir alanda yüzler, binlerçe kovan bulunmasının hiç bir önemi olmadığı halde, yalnız çiçeklerden bal derlenmesi zaruri olan yerlerde bu kadar alanda harhalde 100-150 arıdan fazla bulunmaması gerekmektedir. Arılar şarap, şeker fabrikaları ve mumhanelerden de uzak yerlerde kurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Neden Arıcılık? başlıklı makalemizde arı, arıcılık ve Bal hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN