+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Arının Oğul Vereceğini Anlama

Arının Oğul Vereceğini Anlama

Arı kovanların oğul zamanı oğul verirken kovanlarda bazı değişik faktörleri görmek mümkündür. Aşağıya bunlar ilgili bir kaç tane yöntem yazacağız ve bu tür uygulama dikkat ederek oğullarınızın kaçmasını bir nebze önlemiş olursunuz.

Arılar gündüzleri, balözü toplama zamanındaki hararetli çabaları gösteremezler. Oldukça durgun oldukları görülmektedir. İşçi arıların bir kısmı kovanın uçma tahtası altında sakımcık halinde yığılırlar. Bazen olur ki geceleri içeriye girmeyerek dışarıda ve uçma deliğinin etrafında küçük öbekler halinde toplandıkları görülür.

Bu sıralar kovan açılarak petekler incelenirse, bir kaç tana ana arı gözünün, bunların içinde de larvaların bulunduğu görülür. Yani yeni doğacak ana arı yolda demektir. Bundan sonra kovanın durumu göz önünde tutularak, çıkacak oğulun kaçırılmadan alınmasına dikkat edilmelidir.

Bir kovandan çıkacak ilk oğulda genellikle yaşlı ana arı vardır. Bu daha önce çiftleşip karnındaki tohum kesesini doldurmuş olduğu için, fazla uçamayacak kadar ağırdır. Bundan ötürü genellikle yakın bir yere konar ve alınması kolay olur. Bir kovan yılına göre birden fazla bazen üç dört tane oğul verebilir. Bu oğulların son çıkanları ilk oğullara nazara zayıf ve azdır. Genellikle bu şekilde çıkan arı oğulları diğer oğullar birleştirmek teknik arıcılıkta önemli bir faktördür.

Bir önceki yazımız olan Arıların Oğul Vermesi başlıklı makalemizde arı oğulları, arı oğulu ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. mustafa sedef dedi ki:

    Arıcılığa benimde merakım var. verdiğiniz bilgilerden faydalanmak istiyorum

  2. KASIM dedi ki:

    yeni başlangıç yapıyorum 1 adet arı siparişi verdim kafkas arısı bölge koşulu ona uygun rakım olarak 1480 karadeniz arının bakımlarını netden geregi kadar okudum pratikde birşey yok bilgi almak isterim arı nisan sonunda teslim alacam teş

BİR YORUM YAZIN