+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Avrupa Esmer veya Kahverengi Arı Irkı

Avrupa Esmer veya Kahverengi Arı Irkı

ANAYURDU:

Bütün Avrupa, Alpler’in kuzey ve batısı ile Merkezi Rusya’dır. Modern arıcılığın gelişmesi için bu ırk uygun olmadığından son yıllarda ilgi duyulmamaktadır. Saf ırk olarak, İspany, Polonya, Fransa ve Rusya’da mahalli bir öneme sahiptir. İsviçre’de bu ırkın selekte edilmiş bazı hatları “Nigra Hattı “ adı altına yetiştirilmektedir. Avusturya Alplerinde, büyük Britanya, İskandinavya ve diğer yerlerde, karnika, ligustica veya Kafkas arılarıyla melezlenmişlerdir. Bu bölgelerin bir kısmında ise tamamıyla elden çıkarılmış olup yerine başka ırkları adapte edilmiştir.

DIŞI GÖRÜNÜŞÜ:

Kısa dilli iri yapılı arılardır. Geniş karınlı, kitin rengi koyu esmer ve üniformdur. 2. Ve 3. Terga üzerine kısmen çok küçük sarı benekler vardır. Sarı bantlar yoktur. Üzerini kaplayan kıllar uzundur. Tomenta dar ve ayrılmıştır. Erkeklerin thorax üzürindeki kıllar koyu kahverengi bazen de siyah renktedir. Cubital index küçük olup yaklaşı 1-2 ortalama ise 1-2 arasında değişir.

KOLONİ DAVRANIŞLARI:

Açık havada genellikle sinirlidirler. Petek üzerinde şuraya buraya hızlı hızlı hareket ederler. Genellikle saldırgandırlar. İlkbaharda bir dereceye kadar yavaş gelişirler, orta kuvvette koloniler meydana getirirler. Koloniler yaz sonu ve kışın kuvvetlerini aynı düzeyde sürdürürler. Oğul verme eğilimleri zayıftır. Oğul verme eğilimi yönünde uzun melez yetiştiriciliği ve seleksiyon sonucu elde edilen “heather arısı” ve “dutch arısı” bu ırkın özel bir hattıdır. Sert iklim koşullarında iyi kışlar. Çalışkandırlar ancak, üçgül gibi zuun tüplü çiçeklerden, uzun dilli arılara göre çok daha az yararlanırlar. Yavru hastalıklarına ve mum güvesine karşı hassastırlar. Bal verimi diğer ırklara göre daha düşük düzeydedir. Birkaç özelliği hariç tutulacak olursa, modern arıcılıkta aranan bir ırk değildir. İngiltere ve Norveç’de özellikle heather balı bölgelerinde diğer ırklara göre çok üstündür. Her zaman yavrulu peteklerde bal bulunduğundan kışın açlıktan ölme tehlikesi pek azdır. Zayıf bölgelerde diğer ırklar genellikle ballarını tüketirler, esmer arılar ise tutumludurlar, ekonomik bir çalışma düzenleri vardır.

Bu arıların özel bölgelerde dikkatli bir seleksiyonla gelecekte arı ırklarında herhangi bir rol oynayıp oynamayacağı şüphelidir. Diğer arklarla melezlendiğinde hibrid dölleri nadiren canlılık ve performans gösterirler. Aşırı iğneleme içgüdüleri, kötü bir huy olarak hibritlerde de ortaya çıkmaktadır.

2010 YILI KARAKOVAN BALIMIZ BİTMİŞTİR….

2011 YILI KARAKOVAN BALI SİPARİŞİ ALINMAKTADIR….

Ürünlerimiz kendi üretimiz olduğu için belirli bir ihtiyaçı karşılayabilmekteyiz.


Bir önceki yazımız olan Arı Irkları başlıklı makalemizde arı ırkları, arı ırkları nelerdir ve arılar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. bunyamin dedi ki:

    bilgileriniz tesekkurler

BİR YORUM YAZIN