+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Bal Filmi

Bal Filmi

balSemih Kaplanoğlu’nun dört yılda tamamladığı Yusuf Üçlemesi‘nin son filmi olan BAL, 9 Nisan 2010 Cuma günü beyazperdede sinema izleyicisiyle buluşacak. BAL’ın kazandığı Altın Ayı, “Susuz Yaz- Metin Erksan” (1964) ve “Yol -Yilmaz Güney” (1982) ile beraber uluslararası alanda sinemamıza verilen en büyük üçüncü ödül özelliğini de taşıyor.
Film oyuncu ve yönetmenleri bal ve arıcılık konusunda çok güzel noktalara değinmişler. Özellikler günümüzde artık karakovan balı üretimi yok olmaya yüz tuttuğunu yazmışlar. Kendilerine bu şekilde bal ve arıcılık üzerine film çektikleri için teşekkür ederiz.

Filmin içeriği kısaca şu şekildedir:
Yusuf (7) ilkokula başlamış, okuma yazma öğrenmektedir. Babası Yakup (35-38) ürkütücü bir ormanın derinliklerinde, yüksek ağaçların üzerine kurulmuş el yapımı kovanlarda üretilen karakovan balcılığıyla uğraşmaktadır. Babasıyla sık sık gittiği orman, Yusuf için gizemli bir yerdir…
Yusuf bir sabah gördüğü rüyayı babasına anlatır. Bu rüya ikisi arasında sonsuza dek kalacak bir sırdır. Aynı gün Yusuf sınıfın önünde öğretmenin verdiği okuma metnini okurken aniden kekelemeye başlar ve arkadaşlarının alay konusu olur. Yakup, anlaşılmaz bir nedenle soyu hızla tükenen Kafkas arılarının peşinden uzak bir ormana gider. Babasının gidişiyle Yusuf iyice sessizliğe gömülür. Yusuf’un bu hali çay tarlasında çalışan annesi Zehra’yı (28) üzmektedir. Ne kadar uğraşsa da Yusuf’u konuşturamaz. Günler geçer, Yakup’un gecikmesi Zehra’yı ve Yusuf’u tedirgin eder. Zehra Miraç Kandil’i gecesi için Yusuf’u köyden uzaktaki annaannesine gönderir. Yusuf, orada dinlediği hikayelerdeki peygambere benzettiği babasının mutlaka geri döneceğine inanmaktadır. Ertesi gün Sis Dağı şenliğinde de Yakup’a rastlayamazlar…Babasını aramak için ormanın derinliklerine dalan Yusuf’un gördüğü rüya gerçekleşecek midir?

Yakup, giderek yok olmaya yüz tutmuş karakovan balcılığıyla uğraşıyor. Bu zorlu uğraş, kütükten yapılan kovanların yüksek ağaçların üzerine ve dik yamaçların kenarlarına yerleştirilmesiyle yapılan son derece tehlikeli ve zahmetli bir iş. Günümüzde bu kadim yöntemi uygulayan çok az üretici kaldı. Bu kadim meslek yakında ölüp gidecektir. Kuşkusuz Yusuf’un babasına duyduğu hayranlığın bir sebebi de babasının işi. Bu marjinal iş, gelecekte Yusuf’un şairliğinin de karşılığı bana göre.

Çekimleri Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde gerçekleştirdik. Burası Türkiye’nin kuzeybatısında, Karadeniz Bölgesi’nde yeralır. Bölgeyi seçmemin en önemli nedenlerinden biri doğası. Aradığım özellikleri taşıyan ormanları sadece bu bölgede bulabildim. Ama bölge coğrafi koşulları itibariyle çekimler sırasında bizi epey zorladı. Özellikle orman içi çekimlerinde, belli bir yere kadar araçlarla gidip, oldukça uzak olan çekim mekanına ağır malzemelerimizle birlikte yürüyerek ulaştık. Normalde bir insanın ayakta zor durabileceği bir eğimde çekimlerimizi gerçekleştirdik. Karadeniz, iklimi oldukça hızlı değişen bir bölge. Bir saat içinde yağmur, güneş ve sisi bir arada görebilirsiniz. Bu da bizi sahnelerin devamlılığı konusunda çok zorladı. Günlüğüme baktığımda 48 günün 39’unda yağmur yağdığı görülüyor.

Modern zamanımızı insanlığın yetişkinliği olarak tanımlarsak Bal’ı çektiğimiz bölgeler, hala insanlığın çocukluk zamanını yaşıyor diyebilirim. Doğanın belirlediği şartlarda, doğanın kurallarıyla ve eski kadim bilgilerle hayatlarını sürdürmeye çalışan insanların yaşadığı ama yakın gelecekte terk edilecek dağ köylerinde çalıştık. Böyle yerlerde su kaynaklarının, dere ve nehirlerin santral yapma uğruna tahrip edildiğine olduğuna tanıklık ettik. Bu başlı başına bir sorun ve acil olarak ele alınması gerekiyor…
60. Uluslararası Berlin Film Festivali – ALtın Ayı Ödülünü almıştır.

bal 2010bal filmi resimleribal filmi

Bir önceki yazımız olan Dadant Kovanlarının Yapılışı başlıklı makalemizde çerçeve, çerçeve ölçüsü ve dadant hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Hülya Kuzugüden dedi ki:

    Bu şahane yazı için teşekkürler. Mutlaka sık kullanılanlarımda yer alacak bir site. Tebrik ederim.

  2. Mehmet Koçak dedi ki:

    Balın hikayesini okuduktan sonra gelip tatmamak elde değil.. Binbir zahmetle elde edilen şahane tadınız damağımda kaldı en kısa zamanda tekrar alacağım 😉

BİR YORUM YAZIN