+90 533 208 22 57

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Bal Üretiminde Rekor

Bal Üretiminde Rekor

   BİTLİS (İHA) – Bitlis Tatvan İlçe Tarım Müdürü Cahit Kara, bu yıl 16 bin arı kovanından 330 ton bal üretimi beklediklerini söyledi.

  Müdür Kara, bölgede 62 kişinin arıcılık yaptığını, bunların 12’sinin yerli 50’sinin ise il dışından geldiğini belirtti. İlçede, yerli üreticilerin 3 bin 525, il dışından gelen üreticilerin de 12 bin 847 kovanı bulunduğunu söyleyen Kara “Tarım Bakanlığı’nın, aktif koloni (arılı kovan) arıcılık sistemine kayıtlı en az 30 kovanı bulunan arıcılara devlet desteği sağlıyor.

 Bölgedeki tüm arı kovanlar numaralıdır.Tatvan’a özellikle Ordu ve Trabzon bölgesi başta olmak üzere Siirt, Diyarbakır, Mardin ve Hatay’dan gezgin arıcılar geliyor. Dünya standartlarında kovan başı 30 kilo bal üretimi gerçekleşiyor. Türkiye henüz o rakama ulaşamadı. Biz de ortalama kovan başına bal üretimi 20 kiloya tekabül ediyor. Ancak bu rakamın gittikçe yükseldiğini söyleyebiliriz. Arılara şeker (glikoz ve sakkaroz) verilmediği zaman bal daha kaliteli oluyor.

    Tercih edilen, baldaki tabii şeker yani fruktoz oranının yüksek olmasıdır. Ama halk arasındaki ‘Çabuk şekerleşen bal kötü baldır’ bilgisi yanlıştır. Bitkilerin yapısına göre farklı şeker çeşitleri içermektedir. Hakiki bal asit oranı yüksek olduğu için boğazımızı biraz yakıyor. Yine iyi balı kaşıkla ayırdığınız zaman çabuk kopmuyor. Şekerli bal ise tam incelemeden hemen kopuyor, damla damla akmaya başlıyor. Yine hakiki balın bal ve petek görüntüsünde yekpare değil, farklı renk ve tonlar vardır. Oysa şekerli balın görüntüsü tek renktir. Bu yıl 16 bin arı kovanından yaklaşık 330 ton bal üretimi bekliyoruz” dedi.

Kaynak: İHA

Bir önceki yazımız olan Dadant Kovanlarının Yapılışı başlıklı makalemizde çerçeve, çerçeve ölçüsü ve dadant hakkında bilgiler verilmektedir.

Karniyol Ana Arı

10 Temmuz 2009

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN