+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Bal Yerine Glikoz Satıyorlar

Bal Yerine Glikoz Satıyorlar

Bu tür haberleri okumaktan ve duymaktan bal yemeye midemiz kaldıramaz oldu. Çünkü bu haberler bizim bala karşı olan iştihahımızı kaçırıyor. Ama bu tür haberleri lütfen yabana atmayın. Çünkü bir o kadar bilmek kaç kg diye ucuz fiyata satılan balların hiç bir şekilde hakiki bal ile bir alakası yoktur. Bütün yaz boyunca gözün nuru olan bir balı 4 kg 100 TL vermek abes olur. O yüzde ucuzluktan ziyade kaliteyi göz önünde bulundurun bal alırken. Hele hele bal gibi bir ürünün sahteliğe bu kadar açıkken. İşi hakkıyla yapan arkadaşlarımıza bir şey demek istemiyoruz.

Buradaki şu farkı görmek lazım gerçek üretici ile sahta üreticinin aynı piyasada aynı ürünü aynı fiyata satmasıdır. Hakkıya ürünü üreten tüketicimiz bu sahte ürünlerin yüzünden gerçek fiyatından satamayıp çok aşağılara bir fiyata satmak zorunda kalıyor. Gerçek üreticinin bu fiyata ürünün satamamasının tek sebebi bu tür glikoz ürünü yapıp piyasaya sürmeleridir. Hakiki arıclıık yapan arıcımız dağ tepe demeden, gece gündüzünü bilmeden çalışıp çabaladığı bunun gibi sahte üreticilerin yanın kar kalmaktadır. Devletin bu konuda denetimleri artırarak üzerine düşeni en iyi şekilde ifa etmesi gerekiyor. Bizim üzerimize düşen görev tüketicileri uyarmak ve bu konuda gerçek bal üreticilerin mağdururiyetini bir nebze olsun azaltmaktadır.

Haberimizde de olduğu gibi, Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce gerçekleştirilen denetimde, bal diye satılmak istenen 4 ton glikoz ele geçirildi.

Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Ali Koçkaya yaptığı açıklamada, bir ihbarı değerlendiren ekiplerce, Kayapınar ilçesindeki bir adrese yönelik gerçekleştirilen denetimde, bodrum kattaki bir iş yerinde, piyasaya sürülmek üzere paketlenen 4 ton sahte bal ele geçirildiğini belirtti.

Gıda ve Yem Kanunu doğrultusunda toplumun gıda güvenliğini sağlamak için çok sayıda denetim gerçekleştirdiklerini kaydeden Koçkaya, denetimde bodrum kattaki ”merdiven altı” diye tabir edilen iş yerinde piyasaya sürülmek üzere paketlenen 4 ton sahte balın imha edildiğini bildirdi.

Diyarbakır halkına, gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Koçkaya, şöyle dedi:

”Gıda güvenliği, toplumsal destekle aktif olarak yürütülebilir. Vatandaşlarımızı, ‘Alo Gıda 174’ hattına gösterdikleri ilgiden dolayı kutluyorum. Müdürlük olarak bu ihbarları titizlikle değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımızdan gelen bu ihbar sayesinde, 4 ton sahte balın piyasaya sürülmesi önlenmiş oldu. Çünkü bu iş yeri, gıda sicili ve onay belgesi olmadığından bizim denetim yaptığımız bayiler arasında yer almıyor. Denetim sonucunda üretim yapan iş yeri yetkilisi hakkında yasal işlem uygulandı. Ayrıca Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na da bu kişi hakkında, ‘toplum sağlığını tehdit ettiği’ ve kamuoyunu yanılttığı’ gerekçesi ile suç duyurusunda bulunduk.”

Koçkaya, vatandaşların, gıda üretim izni, gıda onayı ve etiketi olmayan ürünleri satın almamaları, açıkta satılan ürünlere dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti.

SAHTE BAL NASIL ANLAŞILIR
Koçkaya, sahta bal ile hakiki balın vatandaşlar tarafından ayırt edilmesinin mümkün olamayacağını anlatarak, bu ayrımın ancak laboratuvar analizleri sonucu belirlenebileceğini söyledi.

Tespit ettikleri şüpheli balları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı laboratuvarlarda analiz ettirdiklerini ifade eden Koçkaya, ”Bu denetimde de sağlıksız ve gıda üretim izni alınmadan üretilen balın, Diyarbakır’da bakanlığa bağlı olarak kurulan merkez laboratuvarında analizini yaptırdık. 3 tip şeker vardır. Fruktoz, Sakkaroz ve Glikoz. Doğal şeker Fruktoz dışındaki şekerlerin oranına göre balın sahte olup olmadığı, titiz bir analiz sonucu belirleniyor. Vatandaşların yapması gereken şüpheli bir gıda ile karşılaştıklarında bize ihbarda bulunmalarıdır” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Orhan dedi ki:

    gilikoz sağlik açisindan çök zararli dir bunu yapanlar çök ceza almalidir

  2. aytunç dedi ki:

    kardeşlerim bende yeni arıcılıga başladım hilelere aklım ermiyor .sahtebalı anlamanın yöremizde en basit yolu,kibrit çöpümü bala batırıp çıkarıyorsun elinizle çöpteki kalan balı sıyırıyoruz ve kibriti çakıyoruz,kibrit yanarsa hakiki,yanmıyorsa sahte ve şekerli bal demektir enkısa yol budur yöremizde.turunçova-finike-antalta portakal diyarından selamlar.

BİR YORUM YAZIN