+90 533 208 22 57

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Balın Ambalajı ve Satışı

Balın Ambalajı ve Satışı

Balın Ambalajı ve Satışı

   Diğer besin maddelerinde olduğu gibi balında taze olarak yenmesi en faydalı şeklidir. Süzme ballar satılmadan önce rutubetsiz ve sıcaklığı 20 derece civarında olan yerlerde muhafaza edilmelidir. Kış mevsiminde süzme balların en fazla kristalize olduğu sıcaklık 10-17 derece dir. Eğer ballar uzun müddet bekletilecekse 15 derecenin çok altında tutulmalıdır. Aksi halde renk lezzet ve enzimlerinde değişiklik olur.

26.6 derecenin üstünde saklanan ballar ya hiç veya çok geç şekerlenirler.

 

Balın Makinesiz Sızdırılması

   Bir kaç kovanla ve ihtiyacı için arıcılık yapanların santirifüj makinesi almaları zor olur. Bir kaç çerçeve bal bir kaç arıcının varsa bu makineyi tarım müdürlüklerinden alabilirler.

Bıçak vaya bal tarağı ile çerçevedeki balın sırı iyice bozulur. Bu çerçeve ters olarak yani çerçevenin üst kısmı aşağıya gelecek şekilde ve birazda meyil verilerek bir tepsi üzerine konulur. Sıcak bir odada birkaç gün böylece kalan çerçevenin içindeki balın mühim bir kısmı süzülmüş olur.

Tepesi üzerindeki çerçevenin altına saç ayağı ve çok seyrek dokunmuş tel konularak aynı meylin verilmesi işi kolaylaştırır.

  

Boşalan Peteklerin Kovana Verilmesi ve Zamanı

    Son hasat mevsiminde, bal sızdırma makinesinden çıkarılmış olan boş çerçeveler içerisindeki pek az bir balın zayi olmaması ve boş peteklerin ertes iyıla kadar kolaylıkla ve temizce sıklanması için bir ballığa çerçeveleri ballığa dizerek akşam üzeri kovana verilmelidir. Arılar hem petek gözlerinde kalan bal bulaşıklarını alırlar ve petek gözlerini düzeltmiş olur.

 

Boş Peteklerin Ertesi Yıla Kadar Muhafazası

    Arıcının en kıymetli sermayesinin kabartılmış petek loduğu ve arıların bir kilo petek yapmak için asgari on kilo bal yemek zorunda olduklarını göz önünde tutularak abartılmış petekleri ertesi yıla kadar bozlmadan iyice muhafaza etmelidir.

Boş petekler ya har tarafı iyice kapatılmış boş balllık veya kuluçkalık sandıklarında muhafaza edilir. Dolap ve sandıklara bir çıtı veya tel gererek kovandaki gibi çerçeveleri asmak faydalı olur.

   Boş peteklerin en büyük düşmanı güvedir. Güve kalebeklerinin petek konan yerlere girmemesi için iyice kapamalıdır. Kışın arasıra petek bulunan yerlerde kükürt yakarak kükürt gazı ile güvelerin ölmesini temin etmelidir.

Bir önceki yazımız olan İlkel Kovan Ve Petek başlıklı makalemizde arı, arı türleri ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Karniyol Ana Arı

30 Temmuz 2009

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. selim yılmaz dedi ki:

    selim yılmaz 05326254468 stafordan bal kutusu yapıyorum

BİR YORUM YAZIN