+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Balın Hammaddesi

Balın Hammaddesi

Bu haftalık yazımızın balın kovana nasıl geldiği ve arılarımızın bir balı toplamak için neler yaptığı üzerine yazmaya çalışacağız.

Balın hammaddesi, nektar dediğimiz Balözü’dür. Balın fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine nektarın yapısı ve çeşidi son derece etkilidir. Kısaca ifade edecek olursak, balın kalitesi doğrduan doğruya nektara bağlıdır. Çiçeklerin ve çeşitli bitkilerin salgıladıkları nektarın, bal olabilmesi için şüphesiz bazı işlemlere tabi tutulması gerekir. Ayrıca %30-70 su kapsayan nektarın koyulaştırılması ve su oranının %17-18 civarına indirilmesi gerekir.

Nektarı çiçekten toplayan arı, bu yükünü kendisi petek gözlerine yerleştirir mi? Yoksa nektar yükünü kovandaki başka bir arıya mı aktarır? Bu konular uzun yıllar tartışıldı ve bir çok araştırıcı bilinmeyen noktaları aydınlatmak için arılar üzerine etüdler yaptılar. Her iki fikrin de doğru olduğunu iddia edenler olmuştur.

Yapılan araştırmalar göre, arılar bir seferinde sadece bir çeşit çiçekten nektar toplar. Yani ilk olarak arı hangi çiçek çeşidinden nektar toplamaya başladı ise hep o çeşit çiçekleri dolaşır, başka çiçeklere gitmez. Polen toplarken de durum aynıdır. Aynı şekilde bir arı bir seferinde nektar ya da polen toplamaya başladı ise hep öyle devam eder.

Kovana nektar yükü ile dönen tarlacı arı, karşısına çıkan genç evci arıya bir damla nektar verir. Sonra kovan içinde ilerlemeye devam eder. İki ya da üç evci arıya geri kalan nektar yükünü aktarır.

Nektar yüklü tarlacı arı, bu yükünü evci arıya aktaracağı zaman karşı karşıya gelirler. Tarlacı arı bir dramla nektarı ağzıyla getirir, evci arı bunu emer alır. Bu anda her iki arı antenleri ile birbirlerine dokunur durumdadır. Tarlacı arı nektar yükünü boşalttıktan sonra, uçuşa geçmeden önce ya petek gözünden ya da başka bir arıdan kendisine gerekli uçuş enerjisi sağlamak üzere bir parça yiyecek alır ve nektar uçar gider. Bu çalışmalar sırasında yorulan tarlacı arılar ara sıra hareketsiz durarak dinlenirler. Bir tarlacı arının bal mevsiminde on dakikadan daha fazla kovanda yükünü boşaltmak için oyalandığı görülmemiştir.

Bir önceki yazımız olan İlkel Kovan Ve Petek başlıklı makalemizde arı, arı türleri ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN