+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Balın Oluşumu

Balın Oluşumu

Nektarın arılar tarafından olgunlaştırılması ve özellikle arının bal midesinde bazı salgılarla işlenerek değiştirilmesi sonunda bal meydana gelir. Arı tarafından gözlere yerleştirilen bu taze balın ayrıca suyunun uçurularak tam anlamıyla olgunlaştırılması gerekmektedir. Ancak bu dönemden sonra gözlerdeki balın üzeri sırlanarak kapatılır. Tarlacı arıdan nektar yükünü devralan evci arılar, bu hammaddeyi bir çeşit yoğurup olgunlaştırır ve bal halinde gözlere koyar. Nektarın çok bol olmadığı kurak mevsimlerde tarladan nektar getiren arının bu yükü kolonide genç işi arı sayısı az ise, başka bir arıya aktarmadan bizzat kendisi tarafından gözlere bal halinde yerleştirildiğini de iddia eden araştırıcılar var.

Petek gözlerine bal dolduracak bir arı, başını gözün içine sokar. Sonra, sırtı aşağıya ve ayakları yukarıya gelmek üzere gözün içine girer. Eğer gözde bal yoksa, arı dibe doğru ilerler ve çenesi, gözün dibine ve en uzak köşesine değinceye kadar sokulur. Bundan sonra ağzı ve çeneleri açılır ve bir damla taze bal gözükür. Arı yavaş yavaş başını bir taraftan öbür tarafa döndürür ve taze balı bırakır. Bu sırada çeneler daima hareket halindedir. Ayrıca bezler açılmış olup bu bezlerin salgıları taze bal karışmaktadır.

İşçi arı, getirdiği nektar yükün daha önceden içinde biraz bal bulunan bir göze boşaltacaksa yani bala ek yapacaksa çalışma yöntemi yine aynıdır. Sadece arının ağız parçaları balın içine dalmış durumdadır. Çeneler aynı şekilde hareket halindedir. Her iki durumda da dil hiç işe karışmaz.

Balın asıl olgunlaşması, arının bal midesine olur. Bu aşamada salgılan fermentlerin önemli rolü bulunmaktadır. Ancak bala aromasını verme konusunda arı vücudundaki fermentlerin bir etkisi yoktur. Arının vücudunda olgunlaştırılan bal, bir de dar kanallardan geçirilerek içindeki yabancı maddeler süzülür. Bu duruma gelmiş olan bal, arı tarafından bazı sıkma ve gevşetme hareketleri yapılarak tekrar ağız yolu ile dışarı çıkarılır ve gözlere konur. Arıların bitkilerden nektar toplama işi ve bunu bala çevirişi hakkında bir çok görüş ve teoriler vardır. Bu konularda bütün araştırıcılar tam fikir birliği halinde değildirler. Genel düşünceler yukarıda yazdığımız geçmektedir. Ama zamanla bilimin ilerlemesi arıcılık konularında çok ileri seviyelere gelmiştir. Bu tür gelişmeler arıların hayatları hakkında bizlere fazla bilgi edinmemizi ve arıların dünyasını biraz daha tanıma şansı vermiş oluyor.

[nggallery id=16]

Bir önceki yazımız olan İlkel Kovan Ve Petek başlıklı makalemizde arı, arı türleri ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. KAAN DOĞAN dedi ki:

    Bence güzel bir bilgi teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZIN