+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Balın Özellikleri

Balın Özellikleri

balGünümüzde sağlığın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sağlık konusu insan varoluşundan beri en önemli konudur. Hiç kuşkusuz günümüzde insan sağlığının bozulması, hormonlu yiyecek ve içeceklerin sofralarımıza kadar gelmesiyle sağlığın önemi o kadar da arttı. Pazara çıktığımızda aldığımız meyveden tunun içtiğimiz suya kadar her şeyden bir şey arar olduk.

Tabi ki imkanlarımız varsa yediğimiz ve içtiğimiz ürünlerin doğal olanını seçmek sağlıklı kalmanın birinci şartı oluyor. Böyle bir durumda, çevremizde veya pazarda veya alışveriş merkezlerinde gerçek ve doğal ürünler bulamıyoruz.

Nerde bir tanıdığınız ve çok güvendiğiniz birisi olacak ki ondan ürün almalısınız. İş de biz Asya Bal Arıcılık olarak bizi tanıyanlara ve ürünümüze güvenen kişilere vermekteyiz. Belki ürünlerimizin fiyatları Pazar koşullarına göre pahalı olabilir.

Ama biz balımızı kendimizin bulunduğu yaylada yapıp ve herhangi bir şekilde bunun toptancılığını yapmıyoruz. Ürünlerimizin pahalı olması bunun tamamen doğal olduğunu göstererek ve ürünümüzü alan kişilere bunun garantisini vermekteyiz.

50-100 kovan arası arası arı kovanımız olup burada kovan başına yaklaşıl olarak 15-25 kilo bal almaktayız. Bu şekilde olduğundan dolayı ürünümüzün gerçek değerini bulduğunu düşünmekteyiz. Siz bir düşünün kemdi ürettiğiniz bal ile pazardan aldığınız balı bir düşünebilir misiniz? İnsan her zaman kendi gözüyle ve eliyle yaptığı ürüne daha farklı bir gözle bakıp ve ona göre değer biçmektedir. Bu şekilde yaptığımız balın fenni kovan ve karakovan balı olarak iki şekilde üretiliyor.

Fenni kovan balı, bildiğimiz arı kovanlarında oluşmaktadır. Buradaki tek suni olan durum çerçeve arasına konulan petektir. Çerçeveye taktığımız bu peteğin üzerine arı balını yapmaktadır.

Karakovan balı diye tabir ettiğimiz, ürün ağaç kovuğunun içine arıların yapmış olduğu baldır. Burada herhangi bir şekilde insan eli değmez ve müdahale edilemez. Bu balı her yerde bulamazsınız günümüzde nerdeyse bitmek üzere.

İki bal arasında fark:

Fenni kovana koyduğumuz suni peteğe göre arı balını yapar ve ördüğü petekleri de suni petekteki kalınlığa göre örer buda siz balı yerken ağzınıza  sakız gibi oluşum olur. Ekmekle yerseniz sorun olmaz ama sade yerseniz bal mumunu ağzınızda çok iyi hissedersiniz. Ama peteğin iki taraflı olarak peteği sıyırarak yerseniz aradaki peteği yemezseniz aynı tat ve zevki alırsınız.

Karakovan balında si hiçbir şey koymadığınız için arı bu peteği kendi yapısına göre yapar ve peteği daha ince yapar. Siz bal yerken ne ardaki peteği hissedersiniz, nede petek gözleri arasındaki bal mumunu. Balı yerken, sade yeseniz de ekmekle de yeseniz aynı zevk ve tadı alırsınız.

Böyle bir ürünün insana sağladığı faydalarını daha önceki yazılarımızda değindik onlara bakabilirsiniz. Ama her iki ürününde insan sağlığı yönünde faydaları ve yararları tartışılmaz. Balın faydalarını yiyerek bunu daha iyi bir şekilde anlayacaksınız. Kendi karelerimizden karakovan balı.

arılarkarakovan balıkütük bal

Bir önceki yazımız olan Arıların Yaz Bakımı başlıklı makalemizde arı ailesinin yaz bakımı, arı bakımı ve arı kolonisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

  1. starbuck dedi ki:

    Bebeğimde bal alerjisi var, tüm cildi kızarıyor yediğinde, acaba sizin ürünleriniz de alerji yapar mı?

  2. admin dedi ki:

    Böyle bir şey olmaması gerekiyor? Çocuğunuz yaşı kaç? Bununla ilgili olarak foruma bakabilirsiniz?

  3. Arzu dedi ki:

    Ben sizden nasıl bal alabilirim bir telefon numarası gönderebilirmisiniz teşekkür edereim

BİR YORUM YAZIN