+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Balın Rengi

Balın Rengi

balın rengiAçık renkli beyaz, sarı ve koyu esmer renge kadar çok çeşitli renkte ballar vardır. Örneği akasya, ıhlamur ve üçgül balları açık renklidir. Karabuğday, çam ve funda balları ise koyu renklidir. Balların rengi doğrudan doğruya bitki türüne ve nektar çeşidine bağlı bulunmaktadır. Toprak ve hava koşullarına göre bazen aynı bitkinin açık renkli veya koyu renkli nektar verdiği gözükebilir.

Keza güneş ışığının kuvveti de nektar rengi üzerine etki yapmaktadır. Yüksek yaylalardaki bitkilerin daha açık renkli nektar yaptıkları ve böylece balların daha beyaz olduğu kabul edilmektedir. Madensel maddelerin oranı arttıkça balın koyu renk aldığı kabul edilmekle birlikte, hangi maddenin ne gibi bir etk yaptığı kesin olarak bilinmemektedir. Bitkilerdeki klorofilin parçalanması sırasında, nektara karışan zerreciklerin de renk konusunda etkili olduğunu ileri sürenler vardır.

Balın rengi üzerinde durulur. Zevkle ve severek yenmesi için balın hoş renkli olması gerekir. Beyaz ve sarı renkler daha çok istenir. Donuk ve koyu renkler fazla hoşa gitmez. Balın orijinal renginin tam anlamıyla görülebilmesi için balların mat renkli kutularda değil, parlak cam kavanozlarda ambalaj edilmesi ve böylece piyasaya sürülmesi uygundur. Tabi ki günümüzde kargo usulü adreslere kadar bal gönderimi olduğu için tasarım olarak hoş teneke kutulara da konulabilir.

Balın rengine göre balın gerçek bal veya hakki bal olup olmadığını anlayamayız. Yediğiniz zaman balın hoş kokusunu alabiliyor ve biraz da ağızda hoş bir tat bırakıyorsa iyi baldır. Çok aşırı tatlı hissi vermesi de pek iyi sayılmaz. Gerçek balı yediğiniz zaman bıktırmaz ama fazla yemeyin! Çünkü fazla yemeniz hem bünyenize zararı olur hem de miğdenizde kalıcı hasarlar verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN