+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Balın Sızdırılması

Balın Sızdırılması

7Bal güneşte ve ateşle sızdırılsada bu doğru değildir. En iyisi santirituj makinesinde sızdırılmasıdır.

  Bu makine , altı kapalı, üstü açık bir soba gibi olup bunun tam ortasında, sobanın boyunca şakuli bir demir çubuk vardır. Bu demir çubuğun etrafında örme telden 2-4 kadar dolap yapılmış olup süzülecek ballı çerçeveler buraya konur. Demir çubuğun üst tarafında bulunan mahruti dişli ve ona bağlanan bir kolu çevirmek suretiyle içerdeki dolabın dönmesi temin edilir. İşte bu dolabın içine konulan ve üzerindeki sırı, bal bıçağı veya tarağı ile bozulan, ballı çerçeve içerisindeki bal, bu süratli dönme sonucunda çıkara, galvanizli saçtan yapılmış, soba gibi kazanın içi yüzeyine çarpar ve aşağıya sızarak birikir. Alt taraftaki musluk açılmak suretiyle sızılmış bal buradan alınır.

   Makineyi yavaş yavaş hızlandırarak çevirmelidir. Çerçevenin bir yüzündeki bal tamamen bitmeden bakineyi durdurup çerçevenin öte yüzünü çevirmelidir. Çünkü diğer taraftaki balın tayiki mumu bozar. Bu yüz tamamen bitinci yarım bırakılmış yüz çevrilir. Bal tamamen sızıncıya kadar makine işletilir.

    Sızdırılan ballar dar ve derin kaplar içersinde dinlendirilirse mum kırıntısı vesaire gibi yabancı maddeler yüze çıkar.

    Dadant ve Langstrot çerçevelerine göre yapılmaş ikli, üçlü dörtlü bal sızdırma makineleri vardır. 10-15 kovanı olanlar için en lüzümlü bir araçtır.

    Kovandan çıkarılan ballı çerçevelerden tam sırlı ve bayaz olanları, çerçeveli petekli bal olarak satılmak üzere ayrılır veya süzülmek üzere sırları alınarak bal süzme makinasına konur. Makinanın çalışması halinde merkez kaç kuvvetiyle bal, petek gözlerinden fırlayarak süzülmüş olur.

  Balların kolay süzülmesi içinmevsim geçmiş, havalar soğumuş ise bal süzme yerinin 30 derece civarında ısıtılması lazımdır.

  Süzülmüş ballar evvela tal bir süzgeçten geçirilerek içindeki balmumu parçaları, arı ölüleri ve çiçek tozlarından temizlenerek berrak bir hale getirilir. Dinlendirme kaplarına konularak 30-35 derece sıcaklıktaki bi odada bir kaç gün bırakılırsa baldan ağır olan maddeler dibe, hafif olanlar ise üste toplanır ve bal durularak berraklaşır.

[nggallery id=9]

Bir önceki yazımız olan İlkel Kovan Ve Petek başlıklı makalemizde arı, arı türleri ve arıcılık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. YASİN YÜCE dedi ki:

    İyi günler bu bal sızdırma yönteminin veya makinasının bu balın sırrını tarakla veya bıçakla almadan daha kolay bir yöntemi varmıdır varsa bunun hakkında bilgi almak istiyorum tel: 0 542 895 82 39 veya mail yoluyla haberleşirsek sevinirim

BİR YORUM YAZIN