+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Bebeklere Bal Yedirmeyin

Bebeklere Bal Yedirmeyin
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca  hazırlanan ”Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği”, Resmi Gazete’de yayımlandı.
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan tebliğ, balın tekniğine uygun  ve hijyenik şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, depolanması,  nakledilmesi ve piyasaya arz edilmesi aşamalarında taşıması gereken özellikleri  belirliyor.
Bal arısı ”apis mellifera” tarafından üretilen ürünü kapsayacak tebliğe  göre, bala gıda katkı maddeleri de dahil olmak üzere dışarıdan hiçbir madde  katılamayacak.
Tebliğe göre, balın doğal bileşiminde bulunmayan organik veya inorganik  maddelerden ari olması gerekecek. Fırıncılık balı dışında bal; bala ait olmayan  yabancı tat ve kokuda, fermantasyonu başlamış, asitliği yapay olarak  değiştirilmiş veya içerdiği doğal enzimleri parçalayacak ya da önemli düzeyde  inaktive edecek şekilde ısıtılamayacak. Filtre edilmiş balla ilgili hükümler  saklı kalmak kaydıyla yabancı organik veya inorganik maddelerin ayrılması  sırasındaki kayıplar dışında baldan polen veya diğer bala özgü bileşenler  uzaklaştırılamayacak.
Bal, Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği’nde yer alan şekerleri içeremeyecek.  Balın tadı ve aroması, balın kaynağına ve üretildiği bitkinin türüne bağlı olarak  değişmekle birlikte, balın kendine özgü koku ve tada sahip olması gerekecek.
Balın rengi su beyazından koyu amber renge kadar değişebilecek.
Temel petekte balmumunun doğal yapısında bulunmayan, parafin, serezin, iç  yağı, reçine, oksalik asit gibi organik maddeler ile ağartıcı maddeler gibi  inorganik maddeler bulunamayacak. Ayrıca, bir gram petekte Amerikan Yavru  Çürüklüğü etkeni Paenibacillus larvea spor ve vejetatif formu ile Nosemosis  etkenleri Nosemaapis ve Nosema cerene sporları bulunamayacak.
Etiketinde orijin aldığı çiçek, bitki, bölge veya coğrafya belirtilen ballara filtre bal ilave edilemeyecek.
Petekli ballarda, peteğin en az yüzde 80’i sırlanmış olması gerekecek.
Etiketinde botanik orijini belirtilen ballarda, ürünün bu özelliklerinin  polen analiziyle uyumlu olması gerekecek.
Tebliğ kapsamında çiçek balı için belirlenen kriterler, krem ve  kristalize olarak adlandırılan ballar için de geçerli olacak.
Karakovan balı ve doğal petekli ballar, süzme bal olarak piyasaya arz  edilemeyecek. Karakovan ve doğal petekli adıyla piyasaya arz edilecek ballarda  petek parçalanmayacak, süzme bal ilave edilemeyecek.
Etiketleme
Etikette, ”1 yaşından küçük bebeklere bal yedirilmemelidir” ifadesi yer  alacak.
Çerçeveli balda net miktara ”çerçeve ağırlığı” dahil olmayacak.  Çerçevelere arıcıların işletme numaraları yazılacak.
Etikette balın orijini; salgı veya çiçek balı olduğu, bal ifadesinin  yanında aynı punto ile belirtilecek. Filtre edilmiş ballar ve fırıncılık balları  hariç olmak üzere, balın botanik kaynağı belirli ise ve bal bu kaynağa ait  duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikroskopik özellikleri belirgin şekilde  taşıyorsa, ürün ismi ”ayçiçeği, ıhlamur” gibi orijin aldığı çiçek veya bitkinin  adıyla desteklenebilecek.
Filtre edilmiş ve fırıncılık balları hariç olmak üzere, bal üretildiği  bölgenin florasına ait özelikleri belirgin şekilde taşıyorsa, ürün ismi, coğrafi  işaretten doğan haklara aykırı olmamak kaydıyla, o bölgenin bölgesel, coğrafi  veya topografik adıyla birlikte kullanılabilecek.
Fırıncılık ballarının etiketinde ”sadece pişirme amaçlı” ifadesi ürün  ismine yakın ve kolayca görülebilir şekilde yer alacak.
Hammadde ambalajı üstünde, Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı işletmeye  ait hammaddenin kaynağını işaret edecek TÜRKVET Kayıt Sistemi’nden alınan işletme  numarası bulunacak.
Balın botanik kaynağının, Latince ismi verilen tebliğ kapsamındaki  botanik türlerden biri olması halinde ürün ismi orijini olan çiçek veya bitkinin  adıyla desteklenebilecek.
Karakovan balları adlandırılırken ürün adıyla birlikte ”doğal petekli”  ifadesi kullanılabilecek.
Süzme çiçek balının akışkan olmayan kıvamda, kontrollü koşullarda  kristalize edilmesi halinde ”krem bal”, kendiliğinden kristalize olması halinde  ise ”kristalize bal” adıyla piyasaya arz edilebilecek.
Taşıma ve depolama
Ballar, paketleme ve dolum noktasından tüketiciye ulaştırılana kadar tüm  aşamalarda temiz ve kuru yerlerde kokulardan ari biçimde, doğrudan güneş  ışığından korunacak ve 25 dereceyi aşmayacak şekilde muhafaza edilecek.
AB mevzuatına uyum
Avrupa Birliği’ne (AB) uyum çerçevesinde hazırlanan tebliğe aykırı  davrananlar hakkında Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun  ilgili maddelerine göre yaptırımlar uygulanacak.
Gıda işletmecileri, tebliğ hükümlerine 1 Ocak 2013 tarihine kadar uymakla  yükümlü olacak.
Öte yandan, 17 Aralık 2005 tarihli ve 26026 sayılı Resmi Gazete’de  yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği de yürürlükten kaldırıldı.

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN