+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Bozuk ve Küflü Peteklerden Balmumu Çıkarılması

Bozuk ve Küflü Peteklerden Balmumu Çıkarılması

kovada_balmumu       Bunun en iyi usulü cemekan içinde, petekleri güneşe arzederek eritmektir. Petekler bir sacayağı üzerindeki elek teline serilir. Üzeri camlı ve içi siyaha boyanmış bir camekanda güneş altında bırakılır. Güneşin sıcalığı ile eriyen mumlar altta bir kapta toplanır.

Aynı muamele cemakansız olarak fırınlarda da yapılabilir.

       Bu işin kolay ve kestirme diğer bir usulü ise udur. Kaynamakta olan suyun içine petekler atılır, yahutta bu petekler daha evvelden suya atılarak birlikte kaynatılır ve mumun su içinde iyice erimesi sağlanır. Böylece su içinde eritilen mum, seyrek dokunmuş bezden yapılmış bi torbaya aktarılarak sıcağı sıcağına süzülür. Torba üstten aşağı bir maşa arasında sıkıştırılarak mumun daha iyi süzülmesi ve torbada yalnız posasının kalması temin edilir.

    Süzülen mumun döküleceği kaba bir miktar soğuk su koymalıdır ki mum kaba yapışmasın. Özel yapılmış mum peresleri ve mum eritme cihazlarıda vardır. Bu cihazlarla bu işlemleri daha kolay ve sıhhatli yapabilirsiniz.

erimebalmumu2balmumu_eriyor

Bir önceki yazımız olan Neden Arıcılık? başlıklı makalemizde arı, arıcılık ve Bal hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN