+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Çerçeveye Tel ve Petek Takılması

Çerçeveye Tel ve Petek Takılması

Çerçevelere Tel Takılması

        Çerçevelerin yan çıtalarının orta kısmından 4-6 cm aralıkta 2-3 delik açılır. Bu deilklerden galvanizli tel geçirilierek gergince çekiliri. Telin uç kısımları çerçeveye sıkıca bağlanır,. Öyleki teller saz teli gibi gergin olmalıdır.

         Çerçevelere delik, bız makkap veya özel surette yapılmış arıcı firmalarından satılan çerçeve delen makinelerei ile ve hatta ince bir çivi çakıp çıkarmak suretiyle açılabilir.

 

Tellenmiş Çerçevelere Yapma Petek Takılması

     Bu işin 20 derecenin üstünde ısısı olan bir odada veya havada yapılması kolaylık sağlar. Hem peteğin karılmasına meydan verilmemiş olur ve hamde teli peteğe kaynatmak için mahmuzu ısıtmak gerekmez.

     İlk önce temel peteği, çerçevenin üst çıtasına sağlmaca tuturmak şarttır. Çerçevenin üst çıtasında 2 mm genişlik ve 2-4 mm derinlikte açılmış bir oyur varsa peteğin bir kenarı buraya yerleştirilerek bir mum cezvesinde eretilmiş balmumu üstten aşağı dökülür. Böylece diğer taraf da mumu dökülerek temel petek çerçeve üst çıtaya kaynatılır isede, bu işlem oldukça zahmetlidir ve mum gereğinden çok sıcak olursa yapay peteğide eritebilir. Daha kolay, paratik ve zahmetsizi:

 

    İrice bir mercimek büyüklüğünde yuvarlatılmış 3-5 mum parçası yarık ile mum arasına baş parmak ile bastırılarak tuturulur. Yuvarlanmış mumların ikisi çerçevenin iki başına birisi de orta kısma ve iki adette arka tarafa bastırılırsa daha sağlam olur. Her ne şekilde tuturulmuş olursa olsun, çerçevenin üst tarafından tutup kaldırılarak peteği aşağıya sakıttığımız zaman, petek çerçeveden düşmemelidir.

     Sonra teller üstte, petek altta kalacak şekilde bu mumlu çerçeve kalıp tahtası üzerine yatırılır.    Elde mahmuz denilen aletin ruletinin oyuk kısmı teller üzerine gelecek şekilde bastırılıp, yürütülerek telle temel peteğin birbirine iyice yapışması sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Neden Arıcılık? başlıklı makalemizde arı, arıcılık ve Bal hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. bayrak dedi ki:

  resimlerde olsaydı çok güzel olurdu.yinede teşekkür ederim.

 2. Nuh BEKAR dedi ki:

  Harf ve kelime hataları var,yine de bilgiler güzel,yazılardan çıktı

  almam mümkün mü?

  Babamın vefatı nedeniyle köyümüzdeki 10 kovana bakım yapmam gerekiyor,

  hiçbir bilgim yok,nasıl yardımcı olabilirsiniz?mail adresime bilgi

  atabilirmisiniz,ya da varsa ödemeli kitap gönderebilirmisiniz?

  Teşekkürler

BİR YORUM YAZIN