+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Çiftçilere Arıcılık Dersi Verildi

Çiftçilere Arıcılık Dersi Verildi
Sivas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda arıcıların konaklama, usul ve esaslarını belirlemek ve gezginci arıcılık konaklama kapasiteleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.
Sivas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda arıcıların konaklama, usul ve esaslarını belirlemek ve gezginci arıcılık konaklama kapasiteleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.
Müdürlük Konferans Salonu’nda Sivas merkez ve ilçelerine bağlı merkez, belde ve köylerde bulunan yerli arıcıların ve Sivas’a gelecek olan gezginci arıcıların konaklama usul ve esaslarını belirlemek ve gezginci arıcılık konaklama kapasiteleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere toplantı düzenlendi. Toplantıya Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Dr. Emine Sever, ilçe müdürleri, Sivas Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Yılmaz Doğan, il ve ilçe müdürlüklerinde arıcılık ile ilgili personel katıldı.

 Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Dr. Emine Sever açılış konuşmasında Türkiye’nin, dünyada mevcut olan belli bitki tür ve çeşitlerinin yüzde 75’ine sahip zengin bitki örtüsü, değişik iklim ve coğrafi yapısı ile arıcılığa son derece elverişli bir konuma sahip olduğunu belirtti. Sever, Sivas’ın mevcut bitki örtüsü ile gezginci arıcılar tarafından sürekli tercih edilen ve konaklama gerçekleştirilen iller arasında yer aldığını kaydetti. Ayrıca 2011 yılında il dışından ilimize 568 arıcı geldiğini ve bu arıcıların 123 bin 528 adet arılı kovanla konaklama gerçekleştirdiğini, bunun dışında da kentte yerli arıcılardan 1 bin 817 adet arılı kovanla konaklama gerçekleştirdiğini söyledi.

Düzenlenen toplantıda gezginci ve yerli arıcıların karşılaştıkları sorunlar tartışılarak, mevcut potansiyelin üretime dönüştürülmesi, çiçeğin nektar verdiği dönemin kısa sürmesi nedeniyle arının çiçekten faydalanmasının kısa zaman dilimine denk gelmesi, bitkilerin salgılamış olduğu nektarın boşa gitmesini önlemek ve arıcılık sektöründe lokomotif görevi üstlenen gezginci arıcılara kolaylık sağlanması amacıyla kentte arıcılık yönünden yapılan kapasite çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Toplantıda, Resmi Gazetede yayınlanan Arıcılık Yönetmeliği ve Arıcılık Yönetmeliği Uygulama Talimatnamesi’ndeki bilgiler ışığında gerek yerli arıcıların gerekse gezginci arıcıların dikkat etmeleri gereken kuralların belirlenmesi konusunda neler yapılacağı da görüşüldü.

Bir önceki yazımız olan Dadant Kovanlarının Yapılışı başlıklı makalemizde çerçeve, çerçeve ölçüsü ve dadant hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN