+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Dadant Kovanlarının Yapılışı

Dadant Kovanlarının Yapılışı

Parçaları Langstrat kovanındaki gibidir. Arasındaki farklar şöyledir:

1-     Langstrot kovanı 2.5 cm kalınlığındaki tahtalardan yapıldığı halde Danat kovanın 3.5 cm kalınlığındaki tahtalardan yapılması uygundur.

2-     Dadant kovanının kuluçkalık iç ölçüsü; 45.5 cm boy, 45.5 cm en ve 30.7 cm derinliktedir.

3-     Langstrot kovanında 10 çerçeve olduğu halde dadant da 12 dir.

4-     Yani langstrot çerçeve iç ölçüsü 42-22 olduğu halde dadanttaki 42-27 cm dir. Yani dadant çerçevesi 5 cm, daha derindir, tek fark budur.

5-     Tabla, örtü tahtaları ve kapakta tabiatiyle dadant kovanının sandık ölçüsüne uydurulacaktır.

6-     Dadant kovanında ballık yarım kattır. Çerçeveleri içten içe 13×42 cem dir. Yan tahtaları eni ise 17 cm dir.

      Dadant kovanları langstrot kovanlardan arıların yaşamına daha uygun daha verimlidir. Bulgar halkı, kars yöresi arıcıları dadant kovanının tercih edersede yurdumuzda langstrot kovanlar çok daha uygun ve yaygındır.

Seksiyon Çeşitleri

       Normal bir çerçeve içerisine, ince kavak, ihlamur, köknar çıtalarından yapılarak, 250 gr-500 gram 1000 gram civarında bal alabildiği gibi 8-6-3 adet sekiyon çerçeveleri yerleştirilir.  Bu küçümen çerçeveler içerisine yaptırılan bal, kolay ve daha pahalıya müşteri bulur. Göze hoş görünüp, iştihıda artıran bu kutucuk taze ballar arıcının en ucuz ve en değerli armağınıdır.

        Bunlara genelde yapay petek takılmaz. Pratik olarak 2 kabarmış petek arasına konulursa arılar dügünde örer. Çerçevede kara kvan balı diye satılır.           Bunların en güzel örneklerini , TKV Arıcılık Kazan Ankara yaptırılarak, Türk arıcılarının faydalanmasını ve halkın bunu tanımasını sağlamışlardır. Her geçen yıl büyük marketlerde bu tip çerçeveli ballar artarak görülmektedir

Bir önceki yazımız olan Neden Arıcılık? başlıklı makalemizde arı, arıcılık ve Bal hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN