+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

En İyi Bal

En İyi Bal

dağda arıBir bala en iyi bal diyebilmek için çok iddalı olmak gerekiyor.  Çünkü balın yöreye göre, kişinin damak tadına göre, edinmiş olduğu tecrübelere göre ve çevreden duyduğu ifadelerle bir bal hakkında fikir edinir. Her  dört yönteme göre de bir balın iyi bir bal olduğunu anlamak için yeterli sayılır. Bazı insanlar balı yerken o balda bal mumu kokusunu anlamak isterler  -benim gibi- bu da çok önemlidir. Tabii günümüz şartları değiştikçe ve teknoloji bu kadar ilerleyemeye başlayınca hangi ürünün doğal ve doğru yollardan yapıldığına inanmak istemiyoruz. Siz o balı yerken en güzel esanslı kokuyu sıkarak balın içine siz zannediyorsunuz ki  ne güzel kekik otu kokuyor yada ne güzel ıhlamur kokusu balda belli oluyor diyorsunuz. Aslında işi doğrusu öyle değil çünkü gözünü para hırsı bürünmüş insanlar o balın için o esansları şırınga ediyorlar. Balınızı alırken çok dikkatli ve seçici olun. Buradan biz kendimize pay çıkarmak istemiyoruz. Önceliğiniz şu olsun: İlk önce birebir gördüğünüz ve tanıdığınız kişiden bal alın. Sonra bizden alın. Demek istediğim bal konusunda çok farklı yollara başvuran kişiler var. Bu yazı bazı kişilerin zoruna da gidebilir. Tepki vermeleri de çok doğal bence.

Unutmayın! En iyi bal bildiğiniz gördüğünüz bal ‘dır. Sonra tanıdığınızın tanıdığı veya tavsiye edilen bir arıcıdır.

Birazda balın özellikleri hakkında bilgiler vermek istiyorum. Ballarda fiziksel yapı bakımından farklı özellikler vardır. Bunlar önem sırasına göre; balın tadı, aroması, balın rengi, duruluğu ve balın akıcılığıdır. Nektar çeşidine göre bir kısım ballar sofralık iyi ballar sınıfına girer. Örneğin, yonca balı, tırfıl balı, akasya balı, ıhlamur balı gibi. Diğer kısım ballarda şifalı ve tedavi edici bir karakter görülür. Okaliptus balı, kestane balı ve çam balı gibi. Bazı ballar ise orman gülü balı gibi sevilmeyen ve tehlikeli bal sınıfına girer.

Balın Tadı ve Aroması:

Balın gerek tadı ve gerekse aroması tamamen ham madde olan nektardan gelir. Hele taze ballarda bunu duymak daha kolaydır. Bala koku ve aromayı veren içindeki esanslı maddelerdir. Bunlar uçucu olduklarından gerek saklama sistemi ve gerekse ısıtma ile kaybolmaları çok kolaydır. Bu bakımda dikkatli olmak gerekir. Balın içinde uçucu maddesinin varlığı bala buruk tad vermektedir. Karabuğday balında bu durum dikkat çekicidir. Balın severek yenilebilmesi bakımından tad ve aroma önemlidir. Uygun şekilde ve kapalı saklanan ballarda tad ve aromanın eskime ile iyileştiği kabul edilmektedir. Yerken insanın boğazını yakan ve aroması hoş olmayan bulların düşük değerli olduğu ve ucuz satıldığı bilinen bir durumdur.

Sizlere yazın çekmiş olduğumuz karakovan balı resimleri ile yöremizden birkaç fotoğrafı paylaşmak istedim.

[nggallery id=20]

Sipariş için Tıklayınız…

Bir önceki yazımız olan Arıların Yaz Bakımı başlıklı makalemizde arı ailesinin yaz bakımı, arı bakımı ve arı kolonisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN