+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

GDO’LU TOHUMLAR ARILARI ÖLDÜRÜYOR!

GDO’LU TOHUMLAR ARILARI ÖLDÜRÜYOR!

Son yıllarda yaşanan arı ölümleri arkasında GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar)  ürüner olduğunu öne sürdüler. Türkiye’ye kaçak sokulan GDO’lu tohumların ekildiği yerlerden beslenen arıların bal verimleri azalıyor. Aynı zamanda kışın telef oluyorlar.

             Ünlü bilim adamı Albert Einstein’ın Arılar yok olduktan sonra 4 yıl sonra da insanlık yok olacaktır tezi gerçek mi oluyor? Arıcılar son yıllarda yaşanan arı ölümlerinin arkasında kaçak yollarda ülkeye sokulan GDO’lu tohumlar olduğunu ileri sürüyorlar.

            Özellik GDO’lu ürünlerin yaygın olarak kullanıldığı GAP’ta arı kayıplarına daha çok rastlanıldığı ortaya çıkmaktadır. Söz konusu olan bu sıkıntı 2006 yılından itibaren baş göstermekte olup, Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarla bu tezleri desteklemektedir. GDO’lu ürünler yüzünden arılar döllenemiyor ve yeterli bal sağlayamıyor. Aynı zamanda arıların ömrü kısalıyor, kışın çabuk telef oluyor.   Arı ölümlerinin tarım ilaçlarından olduğunu öne sürenler oluyor, ancak bunun tamamını tarımsal ilaçlardan olduğunu düşünmüyorum. Çünkü, tarımın olduğu bütün doğal alanlarda, mutlaka zararlılara karşı ilaçlar kullanılıyor. Özellikle GAP bölgesine giden bütün arıcıların ortak bir şikayeti olup o da arıların verimsiz olması ve çabuk öldüğünü gösteriyor. Türkiye’ye kaçak yollardan giren bu GDO’lu ürünler arıların verimsiz çalışmasını sağlayarak ve arıların ömrünün kısalmasına neden olmaktadır.

            Bir arının günde ortalama bin tane çiçeğe konduğu düşünürsek bu arının her çiçekten aldığın polen tozunu diğer çiçeklere taşıyarak bu GDO’lu tohumlar arasında taşıyıcılığın yapmaktadır. Hem arıların daha kaliteli bal yapmasına neden olmakta ve bu GDO’lu ürünlerden alınan meyve ve sebzeler insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. O yüzden arı kovanlarını yerleştireceğimiz alan için daha önceden bir fizibilite çalışması yapılarak o yörede hangi tarımsal bitkilerin yetiştiğini öğrenerek ona göre arılarımızı yerleştirmeliyiz.  Bir kovanda ortalama 80 bin arı yaşıyor. Çiçek ve bitki türlerinin polenleri arıların ayaklarına yaşıyor. Arılar konduğu 130 bin farklı bitki türünün üremesini sağlıyor. Sadece bir kovandaki arılar gün içinde 1 milyon çiçeği düllüyor. İşte bu nedenle arı ölümleri doğal dengenin bozulduğunun en önemli işaretidir.

            Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verilerine göre dünyadaki kovan sayısı 62.3 milyon, Türkiye’de 5 milyon kovan vardır. Dünyadaki toplam bal üretimi 1.3 milyon ton. Türkiye’de 74000 ton. 6.9 milyon balarısı kolonisiyle Çin dünya lideri. Türkiye’de kovan başına 17.6 kg bal üretilirken Çin’de 24 kg üretilmektedir. Ballarımızın yüzde 29’u Ege Bölgesi’nden, yüzde 22’si Karadeniz Bölgesinden ve yüzde 13 Akdeniz Bölgesi’nde üretiliyor. Kovan sayımız yüksek olmak birlikte ama kovan başına çok düşük bir üretim elde etmekteyiz. Daha iyi yöntemleri öğrenerek, modern teknik arıcılık sistemini tam anlamıyla yerleştirdiğimiz takdirde bizde kovan başına çok güzel verim elde edebiliriz.

            Velhasıl, bal alırkende bu kriterlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Büyük tarımsal alanlarda derlenen ballar insan sağlığı için bir tehlike oluşturabiliyor. Şu da bir gerçek doğadaki herşey bir birine bağlı sanki bir domina taşları misali. Çünkü siz tarımsal alanlarda arı kolonilerini koymazsanız bu seferde tarımda düşük verim alabilirsiniz. Arılar çok güzel bir şekilde döllenmeyi sağladığı için hasadınızdan daha fazla verim almanızı ve daha kaliteli meyve ve sebze alabilirsiniz.  Ama diyorsanız ben sağlığıma çok düşkünüm  ve yediğim balın ne olduğunu bilmek ve öğrenmek istiyorum derseniz mutlaka yerleşim alanlarından uzakta arıcılık yapan arıcı dostlarımızdan almanız çok daha iyi olacaktır. Daha iyi bal yiyeyim derken sağlığınızdan da olmayın. Mutlaka tanıdığınız arıcılardan bal almanızı tavsiye ediyorum. Biz de internet üzerinden sipariş almaktayız tanımadığımız kişilere bal yollamaktayız. Şimdi nasıl oluyorda tanımadığınız kişilerden bal almayın diyorsunuz diyebilirsiniz biz de bu işimizi doğal bir ortamda yaparak ve işin hakkını vererek zevk alıyoruz. Hayatta kendinize yapacağınız en büyük iyilik zevk alarak yapabileceğiniz bir işi hayatını seçmektir. İşinizi yaparken heyecan ve zevk almalısınız. Zaten bulunduğumuz bölgenin 10 km çevresinde yerleşim alanı olmayıp 10 km sonrasındaki yerleşim alanları ise hepsi köy.  SAYGILARLA…..

Bir önceki yazımız olan Dadant Kovanlarının Yapılışı başlıklı makalemizde çerçeve, çerçeve ölçüsü ve dadant hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN