+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Gezginci Arıcılık

Gezginci Arıcılık

  Çok bal toplamanın birinci şartı, arıcılık yapılan bölgenin, ballı bitkilerinin mevcut olmasıdır. İşte engin bölgelerini çiçekleri azaldıktan sonra , kovanların bol çiçekli yüksek yerlere taşınmasına gezginci arıcılık denir.

  Kovanların taşıma zamanının tayini pek önemlidir. Bu işte ne gecikmeli nede erken davranmalıdır. Bu zamanı tayin için aralıktaki bir müşahede kovanı sık tartılır. Bu tartılar sonunda, ağırlığın artık sabit kalıp artmadığı tesbit edildiğinde arıları o bölgeden taşımak zamanını geldiği anlaşılır.

Bol çiçekli olmakla beraber, rüzgarı eksik olmayan yerlerden uzak durulmalıdır. Kovanlar taşıncağı zaman yollarda arılarır çakmaması için kovanı iyice hazırlamalıdır. Uçma deliğine ve hatta en sütte elek teli geçirmeli kovanını iyice havalanabilmesi için daha iyi olur. Mümkün olduğunca arıları gece, akşam veya sabah serinliğinde taşmayı tercih etmelidir. Kapanabilir delikli uçma tahtalı ve ön ve arkasından hava delikleri olan kapalkı kovanlar gezginciliğe daha elverişlidir.

 

 Türkiye’nin ballı bitkiler açısından en üstün floral potansiyeline sahip ülkelerin başında geldiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sıralı, “Halen bu konudaki bilgilerimize eklenecek yeni bitkiler konusunda ayrıntılı çalışmaların sürdürülmesi ve bir yandan da bu

bitkilerin yayılış alanları, bal verimleri ve potansiyellerinin saptanması çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir” dedi.

Tüm bu zenginliklerden yararlanılabilmesi açısından uygun polen ve nektar arayışı için gezginci arıcılığın yapılması gerektiğini ifade eden Sıralı, “Sonuç olarak, bu zenginliklerden tam anlamıyla yararlanılarak bal üretimini arttırabilmemiz için arıcılarımızın da bulunduğu yörede veya ülkemizin diğer bölgelerinde uygun bol nektar ve polen veren floral kaynakların arayışı içinde olmalıdır. Bal arısı kolonileri, ballı bitkilerin çiçeklenme dönemlerinde, belirlenen bu kaynaklara taşınarak mutlaka gezginci

arıcılık yapılmalıdır. Böylece arıcılıkta verimliliği sınırlayan bitkisel koşullara bağımlılık en aza indirilmiş olacaktır. Ayrıca arıcılık sezonunda birçok kez bal hasadı da mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bal Hasadı başlıklı makalemizde arılar, Bal ve bal arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN