+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Güve Kurdu

Güve Kurdu

gc3bcvekurtlupetekKovanlarımıza en çok musallat olarak, büyük tahribat yapan en önemli zararlıdır. Kanatları gümüşi renkte olan ufak kelebekler kovanlarımıza girerekboş petek gözü,dip tahtasındak ipislik ve kovan çatlaklarına yumurtalarını bırakırlar. Temmuz ayında zayfı kovanları açtığımızda arka boş kısımda görülen ve akşamları kovan önünde uçuştuklarına tesadüf edilen gümüşü kanatlı kelebekler güve kelebekleridir.

İşte bu kelebeklerinin bıraktığı yumurtalardan çıkan kurtlar karınlarını doyurmak için azotlu maddeler, aramak üzere perteklere geçer ve orada galeriler açarak peteklerin bozulması ve rasladığı yavru kurtlarının ölmesine sebep olurlar. Arıları güve kurtlarından kurtarmak için hemen hemen hiç bir ilaç yoktur. Güveleri telef için kovanlardan kullanılan ilaçlar arılarınıda ölmesinesebeb olurlar.

Eski arıcılar çam sakızı, tezek, kuru nane dumanı vemek, sirke püskütrmek suretiyle güveleri miha ettiklerini zannetmeleri doğru değildir. Bu şekilde ancak bir kaç yaşlı güve kurdu peteğin dibine düşer ve bir gelberi ile temizlenir isede kovan tamamıyla güveden kurtarılmış olmaz.

Arıların güveden kurtarmak için yapılacak tek şiy, kovanı temiz arı ailesini kuvvetli bulundurmak ve kovanda arıların işgal etmediği boş petek bulundurmamaktır. Bu ancak fenni kovanlar ile çalışmak ile sağlanır.

dscf4045Kovan dip tahtasının sık sık temizlenmesi, kovan uçma deliğininin arıların kuvvetiyle orantılı olarak daraltılıp genişletilmesi, baharın ilave edilecek olan kabartılmış peteklerin kışın iyi muhafaza edilmiş bulunması da arıları güve zararından korumak için dikkat edilmesi gerekli işlerdendir.

Peteklerdeki güvenin yumurtası, kurdu ve kelebeği, buz dolabında 36-38 saat bırakılısa hepsi ölür. Güve kurtlu çerçeveler, kuvvetli arı ailelerinin arasına komulursa, arılar 24 saat içinde temizleyebilirler. 10 derecenin altında saklanan petekler, dışarıda bile saklansa güve yaşayamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM

 1. murat dedi ki:

  ne yapmam lazım bir petek söndü bir petekte ramkaların üstünde kurt gördüm temizlemek nasıl olur

 2. admin dedi ki:

  ne yapmam lazım bir petek söndü bir petekte ramkaların üstünde kurt gördüm temizlemek nasıl olur

  Güve kurdu temizlenmesi için en iyi yol kovanlarınızın güçlü olması çok önemli. Bu aşamadan sonra yapılacak iş güve kurdu için veterineler tarafından satılan toz şeklinde ilaç var bunu petekler üzerine seperek bir çözüm yolu olabilir.
  Yada petekleri değiştirin yeni ballı ve temel petekli çerçeveler takın ve kovanınızıda değiştirin.

 3. Nur Ali dedi ki:

  güve kurdu için tavsiye ettiğiniz ilaç veya yapım nedir ?

 4. ercan dedi ki:

  iyi gunler ben arıcılık yapıyorum .biz genelde balı kutulara koyarız kutularda genelde guvelen me oluyo onu nasıl engelye bilirim

 5. mahmut dedi ki:

  bal satışı yapıyorum çerçevelerimde güve kurdu oluştu buzdolabına çerçevesiyle mi koycaz

 6. ahmet dedi ki:

  çıta bal aldım sırsız yarı dolu gözenklerin çoğunda yuvarlak beyaz birazda birbirine tutunmuş birşeyler var irili ufaklı nedir acaba yiyemedim

BİR YORUM YAZIN