+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

İki Analı Arıcılık

İki Analı Arıcılık

   Bir kovandan iki ana arının yumurtlamasını sağlayarak arı ailesini kısa zamanda kuvvetlendirmek ve dolayısıylede bal istihsalini artırmak için iyi bir usuldür. Bölgenin büyük bal taplama mevsimine kadar bir kovanda iki ana bulundurulur. Ondan sonra bu iki aile birleştirilerek pek kuvvetli bir aile meydana gelir.

    Bir kovanda ili aile barındırılmasında pek çeşitli usuller vardır. Fazla ilgi ve uğraşı isteyen yorucu bir yöntemdir. Tek katlı kovanlarda şöyle yapılır. Boş bir çerçevenin iki yüzüne kafes tel geçirilir kafes teli üste 1 cm yanlarda 7-8 mm ve altta 2.5 cm taşkın yapmalıdır ki kovanının bir tarfındaki arılar diğer tarafına geçmesinler. Uçma delikleri kovanın sağ ve sol köşesinden açılır.

   Her iki tarafa gereğinde oul 2 aile veya bir tarafa 1 aile diğer tarafa suni oğu konulur 2 ananın 2 yönde çalışması yumurtlaması sağlanır. Birinci katt dolunca üzerine ana ızgarası konularak 2. kat ilave edilir. Bu metod 10 çerçeveden fazla olan langstrot, dadant kovanlarında ve 18-20 çerçeveyi layans tipi benzeri kovanlarda daha iyi sonuç verir.

  Uzun kovanlarda her iki yandaki aileler, ana ızgaraları ile bölündüğünden en az 32-35 cm orta kısımda aralık kalacak şekilde ayrı olmalıdır.

Üst üste konulan katlı kovanlarda yapıldığı takdirde iki ailenin ayrı çalıştığı kat arasında da yine ızgara ile bölünmüş en az 1-3 kat bulunmalıdır.

Büyük bal toplama devresinde analardan birinin bir kaç çerçeve ile başka bir kovana alınması veya birkaç çerçeve ile bir köşeye sıkıştırılması verimi artırır.  

   Birleştirilerek iki analı yönetilecek kolonilerin ve birleştirme tarihinin belirlenmesi
burada amaç nektar akımına iki ananın yumurtladığı güçlü tarlacı populasyonu olan koloniler ile girmektir bu sebeble işçi arıların pupadan çıkıp kovan içi yaşamlarından sonra tarlacı olacakları zamanı yöresel nektar akımının başladığı zamana getirmek büyük bir önem arz eder. ayarlamalarımızı bu şekilde yapabilirsek bizim için bal verimi büyük bir artış gösterecektir. arının yaşam döngüsü göz önüne alındıgında işçi arı için 21 gün olan gelişme evresine 20 21 gün de kovan içi görevler eklendiginde min 40 günlük bir süre ortaya çıkmaktadır . çok erken birleştirmelerde nektar olmadan tarlacı arılar beslenmek zorunda kalacak aşırı tüketim koloniyi strese sokacaktır geç kalınması durumunda nektar akımı bittiği halde tarlacı arı populasyonu yüksek olacak bu durumda bal hasadı zorlaştığı gibi koloni nektar gelmediği halde tarlacı arıları beslemek zorunda kalacaktır. yağmacılık tehlikesi artacak ayrıca arıları taşıma durumunda yeni gidilen yörede nektar henüz kıt ise yüksek tarlacı populasyonu sorun olacaktır özellikle yağmacılığı yüksek ırklar arıcıya arılığı dar edecektir .

Bir önceki yazımız olan Bal Hasadı başlıklı makalemizde arılar, Bal ve bal arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. saim dedi ki:

    öyle bir anlatmışsınız ki insanın kafası allak bullak oluyo. bu arıcılık işi yazıyla pek anlaşılmıyo birebir uygulama gerisi boş.arıcılık bir kuyumcu terazisi gibi hassas dengeler üzerinde işleyen bir iş.resimli olursa daha ii olur

BİR YORUM YAZIN