+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

İlkbaharda Yapılacak İşler-2

İlkbaharda Yapılacak İşler-2

Birinci İş: Kovan açıldığında ilk iş kovanda ana arı var mı yok mu onu anlamaktır. Kovanda ana arı yoksa bu kovan yetimdir, sönmeğe mahkumdur. Çerçevelerde yumurta sürfe ve kapalı yavru gözleri görülürse ananın varlığı anlaşılır. Böyle anasız kalmış bir kovan, ya anası olan bir kovanla birleştirilir, yada varsa bir ana verilir. Arıların nasıl birleştirileceği ile yetim kovanlara nasıl ana arı verildiğini diğer kategorilerde anlattım oraya bakabillirsiniz.

 

İkinci İş: Kovanda yumutlama yavrulama durumu nasıldır. Kovanda ana arı var, fakat en aşağı 2-3 çerçeve yavrulama yoksa veya yavrulama iyi değilse genç ve iyi analar çerçevenin ortasına ve hiç atlamadan yumurta bırakırlar. Yavrulama iyi değilse ana yaşlı ve bitkindir. Yada iyi bir ana değildir yada sakattır. İşte bu gibi kovanlarında anası değiştirmek veya analı bir kovanla birleştirmek gerekir.

 

Üçüncü İş: Bahara çıkan  bu arı ailesi kuvvetli midir? Zayıfmıdır. İlkbahar muayenesinde kovan açıldığında eğer 6-7 çerçevede arı ve 2-3 çerçe yavru varsa o arı ailesi kuvvetli sayılır. O yıl bize bol bal ve oğul verebilir. Eğer arılar ancak 2-3 çerçeve kaplıyabilecek kadar ise o arı ailesi zayıf sayılır. O sene bal alamzsınız. Bu gibi zayıf kovanları diğer kovanlarla birleştirerek kuvvetlendirilmelidir. İki çerçeveyi geçmeyen arı aillerini ilkbaharda beslemek suretiyle kuvvetlendirmeye çalışmak boş emek ve masraftır.

Çok ender olarak bu gibi zayıf kovanlara, kaçak analı veya anasız ailelerin veya son oğulların girmesiyle bunların da kısa zaman sonra kuvetlendiğine rastlanmaktadır. Arısız az olanlar bunlara kuvvetli kovanlardan yavrulu çerçeve vermek uçma tahtalarına çerçevelerden arı silkmek suretiyle de de kuvvetlendirebilirler.

 

Dördüncü İş: Kovanda arıların yiyeceği kadar bal var mıdır? Yokmudur? Bir ara ailesi 4-6 aylık kış boyunca 3-4 kilio bal yediği halde, yalnız mart ve nisan ayında 7-8 kili bol yemektedir. Bunun sebebi şubatta başayan yumurtlama sürecinde çıkankurtlar ve yeni çıkan arıların beslenmesi icap ve çalışmaya balaşan arıların tabiatiyle daha çok bal yemelerindendir. Sonuç olarak bu muayenede eğer kovanda kafi miktarda yani 5-6 kilo bal yok ise bu kovana ballı çerçeve, yok ise arıları bal, bal şurubu polenli kek veya şeker şerbetiyle beslenmelidir. Arı aielerinin nasıl besleneceği ve şeker şerbetinin nasıl hazırlanacağı ileriki yazılarımızda mevcuttur.

 

Beşinci İş: Kovanda hastalık olup olmadığına bakılır.

 

Altıncı İş: Kovanda arıların işgal etmiş olduğu petkler ile küflü veya erkek arı gözünü havi peteklerde çıkarılır. Arılı ve ballı çerçevelerin her iki yanına bölme konulur. Bölme tahtası konulduktan sonra kovanda kalan boş yere ok yastık veya marangoz talaşı konularak kovanın sıcak kalmasını ve dolayısıyla yavrulumanın artarak çabucak kuvvetlenmesi temin edilir

Bir önceki yazımız olan Bal Hasadı başlıklı makalemizde arılar, Bal ve bal arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN