+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

İlkbaharda Yapılacak işler-1

İlkbaharda Yapılacak işler-1

Arı Ailelerinin Bakımı

Kovan içi muayenesi mart sonunda evvel yapıymamalıdır. Havalar güllük güneşlik, yğmursuz, rüzgarsız olduğu bir günde ve saat 10-12 arasında kuşluk vaktinde kovanları açmak en uygun zamandır.

Dip Tahtası Temizliği

Gerek fenni gerekse adi kovanlarda yapılması gereken en önemli iştir. Kovan dip tahtasının temizlenmesi kovan dibinde kış boyunca dözülen kırıntılar güve kurtlarının barınağı olur. Bu bakımdan ilkbaharda ilk ve önemli iş dip tahtasının temizlenmesidir. Bunun için esasen gövdeye çakılı olmaması gereken diptahtası, kovandan alınarak yerine ya yedek bir dip tahtası sürülür yahut, o tahta temizlenilerek konulur. Şuruplamaları, zamanda yapılmış kuvvetli, bakımlı arı aileleri bu meziliği ekseriyetle kendileride yaparlar.

Tam Muayene Nasıl Yapılır

Bu işi mart sonu, nisay ayı başılarında ısının gölgede 15-18 derecede olduğu zaman yapılır. Kovanı açmadan önce körük yakılır. Kovanın uçma deliğinden içeriye hafif dalgalar halinde duman verilir. Kovan dikkat ve itina ile açılır. Gerekirse örtü tahtaları kaldırıldıkdansonra dumar verilir. Her çerçeve teker teker alınarak dikkatle gözden geçirilir.

İlkbahar muayenesi ne maksatla yaplır, nelere dikkat edilir ve görülen aksaklıklar nasıl giderilir?

Bir önceki yazımız olan Bal Hasadı başlıklı makalemizde arılar, Bal ve bal arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN