+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

İtalyan Arısı

İtalyan Arısı

ANA YURDU:İtalya, özellikle Sicilya’dır. Dünyanın birçok ülkesine götürülerek ticari yönde ve ıslah materyali olarak kullanılmışlardır. İtalyan arısı olmasaydı, arıcılıktaki son yıllardaki büyük gelişmelerin yapılması mümkün olmazdı. İtalya’nın Bologna çevresinde saf olarak yetiştirilen İtalyan arıları dünyanın her tarafına gönderilmektedir.

DIŞ GÖRÜNÜŞÜ:Yuvarlak karınlı, oldukça uzun dillidir. Dil uzunluğu 6.3- 6.6. mm. Arasında değişir. Mellifera’dan daha küçük ve ince bir karnı vardır. Abdomen’in kitin rengi sterna üzerinde ilk iki terga, dördüncü terga üzerindeki gibi parlaktır. Ön kısımlarında sarı bantlar vardır. İtalya’da sarı renk tonu bakımından büyük farklılıklar vardıdr. Geniş ve parlak bantlı koloniler olduğu gibi, kahverengi tonlu daha küçük işaretli koloniler de vardır. Parlak renkli arılar genellikle Kıbrıs arasına benzer, sarı bir scutellum’a sahiptirler. Ligustica’nın çok parlak formlarında, abdomen’in ucunda küçük bir mbenek bulunur. Bu arılar altın arılar olarak bilinirler. Ligustica’nın kulları sarımtırak renktedir. Erkeklede farklılık gösterir. Üst kıllar kısa, tomenta geniş ve sıktır. Cubital index 2.0-2.7 ortlama 2.2. -2.5 arasında değişir.

KOLONİ DAVRANIŞLARI:Petek üzerinde sakin ve sessizdirler, genellikle yumuşak, iyi huyludurlar. Üreme ve çoğalma açısından çok üstün yeteneğe sahiptirler. Koloniler ilkbahar başında çoğalmaya başlarlar, sonbahar sonuna kadar yiyecek akımına bakmaksızın geniş yavru alanlarının devamını sürdürürler. Bu durumda özellikle yaz ortasında yüksek performans gösteren fevkalade kuvvetli koloniler meydana gelir. Kuvvetli yavru geliştirme yeteneğine rağmen, oğul verme eğilimi çok azdır. Esas mevsim boyunca yüksek düzeyde bir çalışma gücü gösterir. Kuvvetli kadrolarla kışlar, yüksek düzeyde yiyecek tüketirler. Kışı uzun süren kuzey bölgelerde kışlama büyük problemlere yol açar. Erken yavru yetiştirmeden ötürü işçi arı kaybı söz konusudur. Bunun için ilkbahar başındaki koloni gelişmesi yavaş ve geç olur. Yazın bal akımının zayıf olması halinde, yiyecek tüketiminin yüksek olması nedeniyle yiyecek kıtlığı meydana gelir. İtalyan arılarının uzun dilli olmaları nedeniyle kırmızı tırtıldan kolay yararlanırlar. Hızlı ve düzgün petek kabartırlar. Balı çok parlak bir sırla sırlarlar. Hiçbir arı ırkı İtalyan arıları kadar güzel görünüşlü ve düzgün petek balı üretemezler. İtalyan arısının balı tadı ve kalitesi çok güzeldir. Yağmurlu ve ılıman salip kışları, uzun ve kurak yazları olan Akdeniz iklimine İtalyan arısı çok iyi bir uyum sağlamıştır. kışı uzun ve soğuk geçen, kötü ilkbahar şartları için savunmasız ve duyanıksızdır. Güney ırklarının, dağlık kuzey bölgelerindeki ağır kış koşullarına uyum sağlması çok zordur. Bal akımının iyi olduğu zomanlarda yüksek bir gelişme ve bal toplama gücü gösterir. Doğadaki her kaynağı kovana taşıma arzusu, yağmacılık eğilimini de artırır. Bu durum, bal arılarında istemeyen bir özelliktir. Eğer farklı ırklar arasında yağma meydana geliyorsa, her zaman ilk önce italyan arıları yağmaya başlar. Sık sık kovanlarını şaşırmaları da istenmeyen davranışlarındandır.
[nggallery id=28]

2010 YILI KARAKOVAN BALIMIZ BİTMİŞTİR…. 2011 SİPARİŞİ VEREBİLİRSİNİZ…

ŞU AN NORMAL PETEK BALIMIZ ve SÜZME BALIMIZ VARDIR….

Ürünlerimiz kendi üretimiz olduğu için belirli bir ihtiyaçı karşılayabilmekteyiz.

Karakovan Balı İle Petek Bal Arasındaki Fark: Normal arıların bal yapması için, bildiğimiz peteğin içinde bal mumu koyarız bu balmu A4 kağıdı büyüklüğünde bir balmumudur. Karakovan Balı, üretimi yaparken bunun arasına bu balmumu koymayız. Balı yerken herhangi bir ağızda kalma olayı olmaz.

Ama normal bir petek balı yerken ağzınızda bal mumu kalma durumu vardır. Çünkü yukarıda belirttiğimiz A4 kağıdı şeklindeki bal mumu koyarız arı bu balmumunun iki tarafına balı yapar. Şöyle bir şey var, iki bal arasında vitamin olarak hiçbir fark yoktur. Çünkü petek balını yapan arıda, karakovan balını yapan arıda aynı meraya gidip aynı çiçekten nektar almaktadır. Balın arasındaki balmumunu yemeyebilirsiz ve yemezseniz karakovan balının yerini tutmuş olur. Bu ayrıntıyı dikkate alırsanız ne yediğimizin farkına varmış oluruz. Şu an elimizde petek balı vardır.

Bir önceki yazımız olan Avrupa Esmer veya Kahverengi Arı Irkı başlıklı makalemizde arı ırkları, avrupa esmer arı ırkı ve ispanyol arıları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN