+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Satılık Arı ve Ana Arı Siparişi Verebilirsiniz....
Ana arı ırklarına göre belirli bölgelerde üretimi yapılan damızlık ve melez ana arıların satışını yapmaktayız. F1 yani melez olarak üretmiş olduğumuz ana arı çeşitleri ise farklı bölge ve illerde yapılmaktadır. Kargodaki kayıplar ve yumurta atmayan ana arılar tarafımızdan karşılanmaktadır. Çerçeve sayısına göre paket arı satışımız vardır.
AYRINTILAR ve SİPARİŞ İÇİN TIKLAYIN...

Kafkas Arısı

Kafkas Arısı

Anayurdu:Transkafkaslar’ın dağlık bölgesi olan ve kuzey kafsaklardır. Transkafkaslar’ın alçak ovalarında çok sarı renkli olan A.mellifera remipes’e kadar azanan çok sayıda geçit formları vardır. Kendi anayurtlarında üniform bir renge sahip değillerdir. Yapılan yoğun biyometrik testler, kfkasya bölgesinde birçok lokal formun bulunduğunu göstermiştir.

Dışı Görünüşü:Ekonomik özellikleri bilinen Kafkas arısı üzerinde rusya’da çok detaylı çalışmalar yapılmış ve yapılmaktadır. Vücut şekli ve büyüklüğü ile kıl uzunluğu karnika arısına benzer. Gözden çıkan işçi arıların vücut ağırlıkları 75-80 mg. Arasında kahverengi lekeler bulunur. Kitin esmer renkte olup abdomenin ilk bantları üzerinde kahverengi lekeler bulunur. Kıllarda gri renk baskındır. Erkeklerin thoraxları üzerinde renkler siyahtır. Dil uzunlukları 6-7 mm arasında değişir.

Koloni Davranışları:İyi bir yavru yetiştiricidir. Kuvvetli koloniler teşkil ederler. Kıştan çok zayıf çıksalar bile, ilkbahar başında gelişme erken başlar, yavaş seyreder, yaz ortasında ise koloni kuvvetliliğinin doruğuna ulaşır. Koloni tam geliştiğinde, ana arının günlük bıraktığı yumurta sayısı 1100 ila 1500 arasında değişir. Petekler üzerinde sessizdirler. Çerçeveler kontrol için kovan dışına çıkarıldığı zaman bile koloni bireyleri yaptıkları normal işleri sürdürürler. Uysaldırlar hırçın ve sokucu değildirler. Bu özellikler Kafkas arısının en önemli karakteridir. Çok düzgün petek yapar ve sırlarlar. Göz sırları koyu renklidir. Propolisi çok taşır ve kullanırlar. Kovan parçalarını yapıştırdıklarından kovan kontrolleri zorlaşır. Bir koloniden bazen 1,5 kg kilograma kadar propolis alınabilir. Balı ilk önce kuluçkalığa sonra da ballığa depolarlar. Bunun için yavru yetiştirme bal akımı başlangıcından sınırlanır.

Etkili bir yiyecek toplama yeteneğine sahiptirler. Fazla bal yaparlar. Yavru gözlerine yakın yerlere bal depolarlar. Yeni yiyecek kaynakları aramada çok etkilidirler. Zengin yiyecek kaynaklarını tercih ederler. Kıt kaynaklardan da en ekonomik yararı sağlarlar. Örneği; ıhlamur ve karabuğday gibi zengi ve uzun süreli balözü kaynakları olduğu zaman, orta rusya arıların göre daha az üretim yaparlar. Ancak kıt ve düzensiz bal akımlarında ise bu arılardan çok daha fazla bal topladıkları, orta rusya arılarının ise bu şartlarda kendilerine yeterli balı toplayamadıkları tespit edilmiştir. Yağmacılık ve kovanlarını şaşırma eğilimleri fazladır. Oğul verme eğilimleri zayıftır. Yiyecek toplama, yavru yetiştirme ve petek yapma aktiviteleri mevsim boyunca aynı olan kolonilerin yalnız %13 ünün oğul verdiği tespit edilmiştir. Ana memelerinin kesilip alınmasından sonra koloniye yeterli yer sağlanması halinde normal aktivitelerini sürdürerek kıt balözü akımından 400-700 g/gün taşımışladır. Mum üretimleri ise oldukça düşüktür.

Doğal tabiatlarından ağır ve uzun kış şartlarında üstün kışlama yeteneğine sahiptirler. Sonbaharda, küçük bir delik hariç, uçuş deliğinin kısımlarını tamamen bir propolis perdesiyle kapatırlar. Kötü kışlatma şartlarında ve balçiği balıyla beslendiklerinden, paraliz ve nosemaya karşı duyarlılık gösterirler. Amerika yavru çürüklüğüne karşı çok hassastırlar. Amerikan yavru çürüklüğünden diğer esmer ırklara göre daha ez etkilenirler. Akarla karşı özellikle Varroaya ve Trake akarına karşı dayanıksızdırlar. Uygun kışlama şartlarında çok iyi kışlarlar. Yiyecek depolarını çok iyi korur ve tutumlu kullanırlar.

Arı ırkları içinde en uzun dilli olanıdır. 7 mm. Uzunluktaki dilleri sayesinde kışı dilli olanların ulaşamadıkları derin tüplü çiçeklerden daha fazla yararlanırlar ve değişik komposizyonda bal üretirler. Derin tüplü çiçek yapışan sahip bitkilerin döllenmelerinde ve tohum bağlamalarında etkili rol oynarlar.

[nggallery id=30]

Bir önceki yazımız olan Karniyol Arısı başlıklı makalemizde karniyol, karniyol ana arı ve karniyol ana arı fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

 1. Stefan Costea dedi ki:

  İyi akşamlar! My name eq olduğunu. Romanya Stefan Costea, biz tutkulu arıcı Slobozia yılında Fuar Arı iki sürümleri düzenlenmektedir.
  Şimdi Slobozia yerel pazarda ben arı “APILOGISTIC adında olduğu özel bir mağaza açtık. Bu mağaza sayesinde ben bu güzel zanaat uygulamada, Romanya arıcılar ialomiteanul Baraganului alan destek istiyorum. Alacakaranlık Slobozia arıcılık ile işbirliği içinde onlar nerede öğretmen veya profesör olmak, yerel topluluklar arasında bu bilgiyi yaymak, böylece, içinde temel arıcılık, öğrenci öğretmen veya öğretim olmak öğretmek bir daire kuracak .
  Biz ileride ben Romanya’da bilgi ve arı ürünleri paylaşabilirsiniz umuduyla bu satırları göndermek hangi büyük profesyonellik ve mükemmel bir anlayış kurumunuza imparaseste dünya ile.

  Büyük saygısı ve seçilmiş göz ile,
  Stefan Costea Ec.

 2. Wind dedi ki:

  A wonderful job. Super helpful informtiaon.

 3. müzeyyen dedi ki:

  çimmar marketten size ait bal aldım sıf şeker çıktı bunuda tüketici haklarına kadar götürecem yazıktır insanlara sıf şeker doldurmuşunuz paramizla rezil oluyoruz tel 05444910511

BİR YORUM YAZIN