+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Karabuğday Nedir?

Karabuğday Nedir?

karabuğday otuSon zamanlarda karabuğday adını duymuş olabilirsiniz. İnsan sağlığı için çok önemli olan bu bitki aynı zamanda arıcılık alanında da kullanılmaya başlamış bulunmaktadır. Özellikle karabuğday dan yapılan ve üretilen ballar daha pahalı olmaktadır. Biraz daha açıklamak gerekirse karabuğday;

Verimliliği buğdaya göre daha düşüktür. %11 protein ve %2 yağ içerir. Bununla birlikte, kurak ve engebeli arazilerde ve serin iklimlerde yetişebilme özeliği vardır. Hızlı ürer ayrıca zararlı otların gelişmesini engeller.

Unu tek başına ekmek yapımına uygun değildir. Yapısı bir tahıldan çok kabuklu yemişe uygunluk göstermektedir. En çok Bağımsız Devletler Topluluğu ve Polonya’da yetiştirilir. Fransa, Kanada ve ABD’de kümes ve çiflik hayvanları yemi olarak kullanılır. Fransa’nin Normandiya bölgesinde karabuğday unundan bir çeşit krep/höşmer yapılır. Rusya’da ve Orta Avrupa’da aşı, tipik bir kırsal kesim yemeğidir. Kore’de yöresel bir peltenin, Japonya’da ise uzmanlık gerektiren, özel restoranlarda sunulan bir çeşit erişte ve çorbasının temel malzemesidir.

karabuğdayKasha, karabuğdayın kabuğu ayıklanmış ve kavrulmuş halidir. Tam veya öğütülmüş olabilir. Kendine has güçlü ve hafif acı bir fıstıksı tadı vardır.

Karabuğday Gluten içermez, çölyak hastaları ve gluten allerjisi olanlar için uygundur. İçinde bazı insanlarda allerji yapabilen başka maddeler vardır; İlk haşlama suyunu dökerek elenebildiği söylenir.
1 Ocak’ta yürürlüğe koyulan 2010 yılı ithalat rejimi ve dış ticarette Avrupa Birliği’nin ortak ticaret politikasına uyum sağlanırken yerli üreticilerin, sanayicilerin talepleri, toplumun ihtiyacı da dikkate alınarak çölyak hastalarının yüzünü güldürecek düzenlemeler yapıldı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 1 Ocak 2010’da yürürlüğe giren rejim kapsamında, çölyak hastaları tarafından tercih edilen ve Türkiye’de üretimi olmadığı belirtilen kara buğday ithalatında Gümrük Vergisi, yüzde 130’dan yüzde 40’a düşürüldü. Daha fazla bilgi için…

Bir önceki yazımız olan Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arıcılık, Arıcılık Bilgileri ve Arıcılık nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN