+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Karakovan Balı

Karakovan Balı

Karakovan balı petek bala çatalın yan tarafı ile basınç uyguladığınızda fazla zorlanmadan peteği bölebilirsiniz. Suni petek balda ise çatalın takıldığını anlarsınız. Bu şekilde arılığımızda karakovanlar mevcuttur. Aynı zamanda yakalayamadığımız arı oğullarını da dağdaki ağaç kovuklarından almaktayız ve buradaki ballarında değeri bir başka oluyor. Bu şekilde kaçan arı oğullarını ekseriyetle çürük köknar, meşe, gürgen gibi ağaç kovuklarına ve dallarına petekleri asmaktadırlar. Yine bu şekilde babamla bulmuş olduğumuz bir arı oğulu ve bunun ağaç kovuğundan fenni kovana aktarılması.

Arıların girmiş olduğu ağaçların %99 çürük ağaç olup kesinlikle yaş ve genç ağaç kesmiyoruz. Zaten eğer ağaçın kovuğu yoksa arı o ağaça girmiyor çünkü kendine barınağın olabilmesi için ağaçın içinin çürük olması gerekiyor. Ağaçında çürük olabilmesi içinde mutlaka ağaç ya yaşlı bir ağaç oluyor ve dalları falan zamanla kırılarak biryerlerinden su alınca içten çürümeye başlıyor. Doğada bulunan kurtcuklar, ağaçkakan kuşları gibi haşareler tarafından saldırıya uğrayan ağaçlar zamanla bir yerlerinden su almaya başlıyor ve çürüyorlar. Bu şekilde çürüyen ağaçların ağaç kovukları arılar için mükemmel bir sığınak oluyor.

Bu şekilde bu arıları alarak aslında boşu boşuna bu hayavanların telef olasını engellemiş oluyoruz. Ve ekonomiye bu şekildede bir katkıda bulunulmuş oluyor. Çünkü bu arılar kışın o soğukta ve korumasız kalınca mutlaka ağaçta bulunan bu arı ölmeye yüz tutuyor. Bu şekilde tecrübelerimizi mevcut. Bir yıl önce ağaç kovuklarında görmüş olduğumuz arıları ellemeyip seneye bakarız diyoruz ama seneye baktığımızda arı kışı geçiremeyip ölüp gitmişler.

İşte bu şekilde bulmuş olduğumuzu arıyı babamla kesmeye gittik. Gayet arıyı hiç sarsmadan ve dağıtmadan güzel bir şekilde yavrulu petekleriyle birlikte fenni kovana aktardık. Ballarınıda yanımızda götürmüş olduğumuz kabın içine koyduk. Arılığımıza getirdiğinizde bu kovanı diğer kovanlardan aldığımız ballı çerçeveler vererek kışı aç kalmadan geçirmesini sağlıyoruz.

[nggallery id=14]

Bir önceki yazımız olan Arıların Yaz Bakımı başlıklı makalemizde arı ailesinin yaz bakımı, arı bakımı ve arı kolonisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN