+90 543 350 50 91

Sosyal Medyada Biz}

Karakovan Balı Nedir?

Karakovan Balı Nedir?

Karakovan balı hakkında kulaktan dolma bilgilere sahibiz. Karakovan balını geçin bir çoğumuz bal hakkında bilen hiç bir bilgisi yok yada sağdan soldan duyduğu bilgiler ile fikir sahibi olduğunu bizlere iletmiş olduğunuz sohbetlerinizden anlamaktayız. Bu kadar bilgiyle bir o kadar atıp tutarız. Karakovan balı ile alakalı aşağıya yazacağım bir kaç maddeyi göz önünde bulundurun ve hepsi doğru ve gerçektir. Bu yazının en büyük amaçı bir çok yayın organı tarafından yapılan yanlış reklam kampanyasını önüne geçmek ve bilinçli tüketici kitlesi oluşturmaktır. Bizlere güvenmeniz için bir sebep yok tabiki ama ilk önce bal almanız gereken kişi çevrenizden arıcılık yapan kişiler olsun sonra güvenebileceğiniz insanlar olsun. Kesinlikle abartılı reklamlar ile yapılan hatalar düşmeyin ve sağlığınızdan olmayın.

İŞTE KARAKOVAN BALI:

1- Asıl karakovan balı sitemizde görmüş olduğunuz resimdeki gibi  kütükte olan birde normal kasnak çerceveli olur. Ama zamanla fenni arıcılık ile beraber arılar fenni kovanlarda çalıştırılıp karakovan balı yapılmaktadır.

2- Karakovan balının hiçbir şekilde süzme balı olmaz. Yani “Süzme Karakovan Balı” diye bir ifade arıcının sözlüğünde yoktur. Yada “Karakovan Balı Süzmesi” gibi ifadeler tamamen yalan yanlış ifadelerden oluşmaktadır.

3- Karakovan balı petekli olmaktadır artık bunu biliyoruz. Bu petekli bal dörtgen şeklinde de olabilir yada yuvarlak şekilde de olabilir.

4- Genel itibari ile karakovan balı yuvarlak çercevelerde olmaktadır. Yinede bu peteğin üst kısmına 1-2 santim bir bal mu yani petek takılır arı ordan aşağıya kendisi balını yapmaktadır.

5- Dörtgen şeklindeki ballar petekli bal olarak geçmektedir. Ve bu ballara A4 şekilde bal mumu (petek) takılmaktadır. Arının bunun her ikisi tarafına bal yapmaktadır.

6- Karakovan balında bal mumu takılmadığı için petekli olarak rahat bir şekilde yiyebilirsiniz. Ama normal petekli bal arıcı bal peteği (suni petek) koyduğu için yerken ağzınızda bal mumunun kalması normal ama ekmek ile yerseniz oda kalmayabilir.

7- Tekrar ifade ediyoruz karakovan balı petekli olarak üretilmektedir. Çünkü karakovan balının arasında suni petek (bal mumu) arıcı tarafından takılmadığı için, bu bal süzme makinesine konulduğu zaman bal petekleri olduğu gibi balın içine düşeceği için balın süzülmesi imkansız hale gelmektedir.

8- Türkiye de belli bir miktar karakovan balı yapılmaktadır. Bir çok yayın araçında yapılan reklamlar gibi o kadar tüketiciye öyle tamamen doğal karakovan balı ulaştırmak ve yetiştirmek hayal gücünden ileri gitmez.

9- Bal alırken özellikle internet üzerinden alış veriş yapıyor iseniz siteye güveniniz fazla yok ise kişiyi direk arayıp aklınızda olan bütün soruları sorun bakalım ne kadar biliyor arıcılık işini ki balı iyi olsun.

10- Son olarak da internet üzerinden alış veriş yapan kişiler bizleri arayıp “Karakovan Balı” sizsiniz sizden aldık biz balı diyorlar. Karakovan balı bir marka değil, bir ürün çeşididir. Lütfen bu ayrımıda yapın.

Biz arıcılığı uzun yıllar yapmaktayız ve arıcılık yapmayandan da bal almayınız. Arıcılık işini bilmeyen ne balını tanıtabilir nede balın iyisinden anlayabilir. Telefon edip güzel güzel konuşan müşteri hizmetlerinde bal almak ne kadar doğru olur ona siz karar verin. Bal gibi bir ürün sahtekarlığa çok müsait bir üründür. Ucuz  ve kalitesiz ballardan sakının. Çünkü arı ürünü yapabilmek için fabrika yok ki seri üretimden bal çıkarasın. Sonu itibari ile bunları arılar yapıyor o yüzden sürümden fazla kazanmak gibi bilmem kaç kg şu fiyata anlayışı sadece sanayi ürünleri için ve teknolojide kullanılan bir tabir olmalıdır. Arı ne verirse onun alırsınız. Bilinçli tüketici olmak için sadece bu site ile de yetinmeyin biraz daha araştırın. 

SİPARİŞ VE SORULARINIZ İÇİN TIKLAYIN…

Bir önceki yazımız olan Arıların Yaz Bakımı başlıklı makalemizde arı ailesinin yaz bakımı, arı bakımı ve arı kolonisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM

 1. m.ercan yücel dedi ki:

  ağaç oyuğunda olan bal satılıyor mu?

 2. admin dedi ki:

  Satılıyordu yalnız şuanda elimizde ağaç kovuğundan olandan kalmamıştır ama aynı vitamin değerinde ve kalitesinde elimizde karakovan balı mevcuttur.

 3. Mehmet Aydin dedi ki:

  Sayin ASYA BAL Yöneticileri yaptiginiz aciklama beni fazlasiyla tatmin etti.Sizlere aciklamalarinizdan dolayi cok tesekkür ederim .INsanlari kandiran sahtekarlara karsi bizleri aydinlattiginiz icin tekrar cok tesekkür ederim. MEHMET AYDIN

 4. mehmet uçar dedi ki:

  verdiginiz güzel bilgilerden dolayı size çok tşk edyorum.kara kovan balının daire görünümlü veya dikdörtgen görünümlü olması önemli degil.Önemli olan bir bala karakovan balı diye bilmemiz için,petek ve balın tamamen arının dagdan getirdigi nektarla balı yapmasıdır.bu bir. ikincisi kara kovan bal petegini azda olsa ben makinada yavaş yavaş çevirerek süze biliyorum. bu iş biraz tecrübe gerektiriyor.bu şekilde bir miktar örülmüş peteklerimi hem daha kolay saklaya biliyorum, hemde ertesi yıl kullanabiliyorum.mehmet uçar mersin

 5. ahmet aktaş dedi ki:

  karakovan balındada kestane balı oluyormu birde karakovan balında polenli bal olurmu

 6. murat özgen dedi ki:

  Bal sahtekarlığı’nın tavan yaptığı bu dönemde biz tüketicileri açıklamalarınızla bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZIN